12 Nisan 2017 Çarşamba

Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport

2017 Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport
Bu otomobil performanslı yanını sadece gaza dokunduğunuz zaman hissettiren otomobillerden değil. Daha ilk görüşte "Ben yüksek performanslı bir otomobilim!" diye bas bas bağırıyor. Çift renkli boya tek kelimeyle etkileyici görünüyor. Mat siyah renkli 18 inç jantlar otomobilin mat siyah boyası ile birlik olup dışarıda sportif bir kasırga yaratıyor. Ön jantların arasından sırıtan kırmızı renkli, Peugeot Sport logolu ve dört pistonlu Brembo kaliperler ise direksiyon başına geçmeden otomobile yüksek güven duymanızı sağlıyor. 205/40 profilli lastiklerin üstünde yazan Michelin Pilot Super Sport yazısını google'layınca Porsche ve Ferrari gibi isimlerle karşılaşıyorsunuz...

Tüm bunlar sadece başlangıçtı. İsterseniz şimdi, soğutmadan hemen ana yemeğe geçelim. 
Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport
Bu Otomobil Standart Bir 208 GTi Değil!

Şu anda okuduğunuz otomobil, Peugeot GTi efsanesinin 30. yılını kutlamak için Peugeot Sport tarafından hazırlanan özel bir 208 GTi yorumu. Tam ismi 208 GTi by Peugeot Sport. İlk defa 2014 yılındaki Goodwood Hız Festivali'nde tanıtıldı. Bu otomobil, standart 208 GTi'a kıyasla hem görünüm hem de sürüş dinamikleri açısından çok daha fazlasını sunuyor. Standart modelle aralarındaki farklar ise şu şekilde sıralanıyor.
 • 18" Lithium mat siyah alüminyum jantlar
 • Michelin Pilot Super Sport 205/40 ZR 18" lastikler
 • Önde 22mm, arkada 16mm artırılmış iz genişliği
 • 10mm alçaltılmış gövde
 • Ön aksta dört pistonlu Brembo fren kaliperleri
 • Torsen kilitli difirenasiyel
 • Peugeot Sport logolu kırmızı paspaslar
 • Peugeot Sport logolu alcantara yarış tipi koltuklar
 • C sütunlarında GTi by Peugeot Sport logoları
 • Coupe Franche opsiyonel çift renkli gövde
 • Yuvarlak çiftli egzos çıkışları (208 GTi'daki egzos çıkışları köşeliydi)
 • Ön yüzdeki parlak siyah ya da alüminyum detaylar yerine tamamen mat siyah detaylar
Ralli otomobilinden alınmış hissine kapıldığınız koltuklar, sizi sıkı sıkı sarıyor.  
Koltuklar Ralli Otomobilinden Alınmış Gibi Duruyor

Otomobilin kapısını açtığınızda sizi devasa koltuklar karşılıyor. Bu koltukların standart 208 GTi'dakilerle bir alakası yok. İlk anda, yanlışlıkla burada olduklarını düşünüyorsunuz; daha çok bir ralli otomobilinden sökülmüş gibi hissettiriyorlar. Yan destekleri o kadar yüksek ki koltuğa otururken minderleri ezmek zorunda kalıyorsunuz. Virajlarda ise bu yanal destekler sayesinde yerinizden 1 mm bile kıpırdamıyorsunuz.
208 GTi by Peugeot Sport'ta standart olarak Lithium isimli 18 inçlik mat siyah jantlar görev yapıyor.

Kaputun Altında İsme Özel 208 bg Yatıyor

2016 yılında yapılan makyajla birlikte 208 GTi'ın 200 bg'lik motorunda bir takım iyileştirmeler yapılmış. Maksimum güç 8 bg artışla 208 bg'ye (@6000d/dak), maksimum tork 25 Nm artışla 300Nm'ye (@3000d/dak) çıkarılmış. Bu iyileştirmeler sayesinde 0-100km/s hızlanma süresi 0.3 saniye azalarak 6.5 saniye sürüyor. 208 GTi by Peugeot Sport, 208 GTi ile aynı motoru kullanıyor.
2017 Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport
Debriyaj Jelibon, Şanzıman Geçişleri Erik, Süspansiyon Konforu Fındık, Frenler Ceviz Gibi...

Debriyaj pedalı beklediğimden daha yumuşak. Bu olumsuz bir şey değil, aksine gündelik kullanacağınız bir otomobilde karşılaşmaktan memnun olacağınız bir detay. Şanzımanın yolları ise net ve geçişleri kütür kütür. (Yine de MX-5'teki kısa yollu şanzımanını hala özlüyorum.) Bu arada, alüminyum vites topuzunun ele çok iyi oturuyorduğunu, çok şık göründünü ve sağlam hissettirdiğini söylemeden geçmeyeyim.

İlk kasisten geçtiğinizde otomobilin ne kadar sıkı olduğunu fark ediyorsunuz. Süspansiyonlar beklediğim gibi sert. :) Yine de korkmayın, böbek taşından kurtulmak için hala başka yöntemler bulmalısınız.

Dört pistonlu Brembo frenler ise zorlu zamanlarda bile ABS'yi devreye sokmayacak kadar kusursuz çalışıyor. Ne var ki, kötü asfaltlı bir yola girdiğinizde otomobili fazla zorlamamakta fayda var. Az sonra okuyacağınız tüm güzel anılar iyi asfaltlı yollar için geçerli; kötü asfaltta lastikler çok iyi performans gösteremiyor.
Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport
Kendinizi Her Virajda Çizgi Kasarken Buluyorsunuz

Artırılan iz genişliği, torsen kilitli diferansiyel ve yüksek performans lastiklerinin de etkisiyle 208 GTi by PS düzgün asfaltta yolu gerçekten de bırakmıyor. Özellikle ön taraf yola çok iyi tutunuyor ve sadece sizin gitmek istediğiniz yere gidiyor. Evet, hala bir miktar oversteer'e düşüyor ve ön lastikler zaman zaman patinaj çekebiliyor... Ne var ki, otomobille zaman geçirip dinamiklerini daha iyi anladıktan sonra ise diferansiyelin tadını daha çok çıkarmaya başlıyorsunuz. Oversteer'e düştüğünüz virajlarda diferansiyel sizi çok iyi topluyor.

Tüm bu sıkı yol tutuşun doğal bir sonucu olarak kendinizi her virajda istemsizce çizgi kasarken buluyorsunuz. Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport gerçekten zevkli bir otomobil...
ESP tek tuşla kolayca kapatılabiliyor ve işte o zaman eğlence başlıyor.
ESP'yi Kapatın ve Eğlence Başlasın

208 GTi by PS, önden çekişli bir otomobil. En azından teknik özellikler tablosunda böyle yazıyor. :) Direksiyon başındayken ise bu gerçeği zaman zaman sorguluyorsunuz. Bir önceki paragrafta bahsettiğim ön taraftaki yüksek yol tutuşun bir diğer sonucu, arka tarafın tahminimden daha fazla oynaması oluyor.

Bu durumu ESP'yi kapatarak daha da keyifli hale dönüştürebiliyorsunuz. ESP tek düğme yardımıyla kapatılabiliyor ve işte eğlence tam bu sırada başlıyor. Kilitli diferansiyele buradan son bir kez daha saygılarımı iletiyorum. 
Kırmızı LED'li göstergeler, küçük direksiyon simidi ve Apple CarPlay. Gündelik yaşamda yüksek sürüş keyfi ve pratiklik için daha fazlasına ihtiyacınız yok. Bu arada, direksiyonun tam orta hizasında üst tarafta kırmızı halka var. 

İlk Defa Bir Otomobilin Fiyatını Hak Ettiğini Düşündüm

Maalesef zorlu vergi şartlarında yaşıyoruz ve fotoğraflarını gördüğünüz otomobili satın almak isterseniz, verdiğiniz paranın üçte birinden fazlasını devlet baba alıyor. Başka bir deyişle, parlak kırmızı renk kadarlık kısım devlete mat siyah boya kadarki kısım Peugeot'ya gidiyor. :) Yine de otomobili teslim ederkenki fikrim, sanırım paranın satın alabileceği en keyifli otomobillerden biri ile 300 km geçirdiğim şeklindeydi. 
Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport
Bu yazıyı yazdığım tarihte  208 GTi by Peugeot Sport için istediği tutar 106.900 TL seviyesindeydi. Opsiyon olarak sadece çift renkli boyanın fiyatı ise 9000TL'ydi. Ülkemizde kur ve vergi düzeni sürekli değişken olduğu için en güncel fiyatları buradaki linke tıklayarak kontrol etmenizde fayda var.

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--
Yeni Mazda MX-5 ile 25-26 Nisan 2016 tarihlerinde Fethiye'de düzenlenen Türkiye lansmanında buluşma imkanı buldum.
Makyajlı Ibiza Cupra'nın uluslararası basın lansmanına, Autocar Türkiye'yi temsilen 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde Barselona'da katıldım.

1 yorum:

 1. Titanium White Dominus - Titsanium | Titsaniumarts
  The trekz titanium headphones Titanium White Dominus, a chrome-plated 2021 ford escape titanium hybrid black razor, is a chrome plated guard razor in titanium plate flat irons the guy tang titanium toner same fashion as a modern titanium gravel bike 3 piece Chrome plated razor.

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..