1 Nisan 2017 Cumartesi

İstanbul Park'ta Porsche Sürüş Günü'ne Nasıl Katılınır?

Porsche Driving Center Istanbul
17 Mart 2017 Cuma günü, "Tarih tekerrür eder" sözünü uygulamalı olarak anladığım günlerden biriydi. Neden böyle söylediğimi anlatabilmem içinse önce Ağustos 2015'e neler olduğunu anlatmam lazım.

18-19 Ağustos 2015 tarihlerinde Porsche GT Model Ailesi basın test sürüş etkinliğine katılmak için Porsche'nin davetlisi olarak Porsche Leipzig pistine gittim. Etkinlik davetini görmemin bille kalp atışımın yükselmesine Bu özel etkinliğie Türkiye'den sadece dört kişi katıldık. Kullandığımız otomobiller ise Porsche'nin pist kullanımı için geliştirdiği modellerin en yenileriydi. Yeni GT3 ve GT3 RS'in yanı sıra ailenin yeni üyesi manuel şanzımanlı sürüş keyfi makinesi Cayman GT4'u da Porsche Leipzig pistinde deneyimledik.


19'unda tüm gün sürecek sürüş için 18 Ağustos'ta Almanya'daydık, ama bir sorun vardı. Sağanak yağmur da bizimleydi. Daha kötü olan haber ise meteorolojiye göre 19'unda da yağışın peşimizi bırakmayacak olmasıydı... Başka bir deyişle, hayatımda başka bir zaman belki ikinci defa deneyimleyemeyeceğim otomobillerle, pist ıslak olduğu için sınırları sonuna kadar zorlamamıza izin verilmeyecekti. Bu duruma ne kadar üzüldüğümü kelimelerle anlatmam... Neyse ki, yağış 18'i gecesinden 19'unda biz sürüşü bitirene kadar durdu. :) Pist tamamen kuru olmasa da eğitmenler bir sınırlama olmaksızın otomobilleri sonuna kadar deneyimlemize fırsat verdiler. Unutmayacağım günlerden birisini yaşamıştım. 

İki kapılı Porsche'lerle pist turu seansından. Sürüşünden en çok keyif aldığım model, Miami Blue renkli 718 Cayman S. 
Şimdi gelelim 17 Mart 2017'ye. O gün sabahtan Porsche Driving Center Istanbul'un yolunu tuttum. Bir kez daha pist ortamında Porsche'lerin direksiyonu başına geçme fırsatı elde etmiştim. Ve yazının başında söylediğim gibi tarih tekerrür etti. Sürüş günü, hava aynı 18-19 Ağustos 2015'teki gibi sağanak yağışlıydı. Hatta, sürüş öncesi düzenlenen bilgilendirme toplantısı sırasında Istanbul Park'ta kısa süreliğine kar atıştırdı...


Daha önce bu tür talihsizlikler konusunda tecrübeli olduğum için ıslak havayı bu sefer pek dert etmedim. Zaten Fiat Doblo ile değil, otomobil mühendisliğinin doruk noktası Porsche modeleriyle birlikteydik. :) Yeni Panemera Turbo S'ten Cayenne GTS'e, Yeni 718 Boxster S'ten 911 Targa 4S'e kadar Porsche'nin performanslı yol modellerini deneyimledim. Ayrıca, her bir Porsche modeline özel olarak geliştirilen Pirelli P Zero'lar yüksek performans lastikleri de bizim yanımızdaydı. Sonuçta, hafızamdan silinmeyecek bir gün daha yaşamıştım.

Her otomobille iki tur atıyorsunuz. Ardından herkes arkadaki otomobile geçiyor. Bu şekilde tüm otomobilleri deneyimliyorsunuz. En öndeki ve en sonraki otomobilleri tecrübeli yarış pilotları kullanıyor; araç içi telsizlerden anlık olarak yönlendirme yapıyorlar. Bu fotoğraf, 4 kapılı Porschelerin pist sürüşü seansında çekildi.
Porsche Driving Academy'de Neler Yaptık?

Basın mensuplarına özel olan 17 Mart'taki sürüş gününde bizleri 4 farklı gruba ayırmışlardı. Her grup gün boyunca dört farklı seans katıldı.

Bugüne kadar kullandığım en sportif SUV, açık ara Porsche Macan. 
Benim bulunduğum yeşil grup, ilk seansta 4 kapılı Porsche'leri deneyimledi. Yeni Panamera'nin iç mekanına ve Panemera Turbo'nun performansına tam anlamıyla hayran kaldım. Macan Turbo'nun ıslak zemine ve agresif kullanıma rağmen asfaltı asla bırakmamasına ise şaşkınlıkla tanık oldum.

İkinci seansta, 911 Turbo ve 718 Boxster S ile slalom eğitimi aldık. PSM isimli elektronik stabilite kontrol sisteminin ne kadar fark yaratabildiğini uygulamalı olarak deneyimledik. 

Favori Porsche otomobilim 718 Cayman ve favori Porsche rengim Miami Blue aynı gövdede buluştu. :)
Öğleden sonraki ilk seansta bu sefer 2 kapılı Porsche'lerle pistte tur atma vaktiydi. Bu grubun en özel modeli bana sorarsanız 911 Targa 4S'ti. Islak hava dolayısıyla üstünü açma törenini yapamasak da yekpare arka camı ve kumaş tavanıyla kendini fark ettirmeyi iyi bildi. Bu turun gönlümü çelen modeli ise Miami Blue rengiyle Yeni 718 Cayman S'ti. Ortadan motorlu yapısı sayesinde, kendisi favori Porsche modeli olmayı sürdürdü.

Gün sonunda ise 718 Boxster S ile slalom yarışması yapıp, 911 Turbo S ile launch control'ü deneyimledik. 

911 Targa, seri süretim en özel Porschelerden birisi.
Porsche Driving Center'ı Yılın 7 Günü Porsche Türkiye Kullanıyor


Porsche Driving Academy Istanbul, 2015 yılında Porsche Orta ve Doğu Avrupa (PCEE) ile Intercity İstanbul Park işbirliğiyle 3 milyon Euro’luk bir yatırımla hayata geçirilmiş. 

Bugüne kadar 26 farklı ülkenden 3000’den fazla kişiyi ağırlayan merkezde 800 kişi ise Porsche Türkiye'nin misafiri olarak ağırlanmış. Porsche Driving Academy, yılın 7 günü Porsche Türkiye tarafından kullanılıyor.
Fotoğraçı: Siz kamerayı görebiliyorsanız, kamera da sizi görebiliyordur. Buna göre yerleşin lütfen. Ve şimdi peynir deyin. :)
Fiyatlar 1250 TL + KDV'den Başlıyor

Porsche Driving Center Istanbul'da yılın birden fazla gününde sürüş etkinlikleri düzenleniyor. Birden fazla eğitim ve sürüş paketi sunuluyor. Bunlardan öne çıkanı Sürüş Günleri. Sürüş günleri yaklaşık 50 misafirin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Katılımcılara slalom, frenleme, pist ve arazi sürüşü gibi çeşitli parkurlarda eğitimler veriliyor. Başka bir paket olan Pistte İleri Sürüş Günleri'nde ise katılımcıların normal sürüş günlerinde uygulanan etapları daha yoğun bir şekilde deneyimleyebilecekleri iki sürüş gününden oluşuyor ve kendisini geliştirmek isteyen katılımcılar için eşsiz bir deneyim oluyor.


Araç içi telsizlerden anlık yapılan direktifleri dinlemeyip benim gibi yukarıdaki 911 Carrera 4S ile yanlarsanız, bir sonraki turda sürüş yapmama cezası alabilirsiniz. Aklınızda olsun, düz gidin. :)
Sürüş Günlerine katılım kişi başı 1.250 TL + KDV. Birebir eğitim için ise 3.500 Euro + KDV isteniyor. Kayıt yaptırmak ve sürüş tarihleri ve fiyatlar ile ilgili en güncel bilgiyi öğrenmek için Porsche showroomlarını ziyaret etmenizde fayda var.

Umarım tüm Porsche sevdalıları en kısa zamanda bu sürüş gününe katılırlar. Ben şimdiden tekrar katılmak istiyorum...

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--


Yenilenen Porsche GT Model ailesinin (911 GT3, GT3 RS, Cayman GT3) uluslararası basın pist sürüş etkinliğine, Autocar Türkiye'yi temsilen 18-19 Ağustos 2015 tarihlerinde Leipzig, Almanya'da katıldım.


Makyajlı Ibiza Cupra'nın uluslararası basın lansmanına, Autocar Türkiye'yi temsilen 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde Barselona'da katıldım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..