18 Mart 2017 Cumartesi

2017 Volkswagen Amarok V6.

2017 Volkswagen Amarok V6
Gaza dokunuyorum. Altımdaki araç öylesine ileri atılıyor ki Alcantara döşeme ile aramızda çok daha sıcak bir yakınlaşma oluyor. Fon müziğinin V6 homurtusu olması bu heyecanı sadece daha da artırıyor. Devir ve hız göstergelerinde yaşanan hareketlenmeyi ise gözlerim takip etmekte zorlanıyor...

Tüm bu hisleri asfalta yakın spor bir otomobille yaşadığımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Altımda tam 2 tonluk bir kütle var ve sürüş pozisyonumdan diğer otomobillerin tavanını görecek kadar yukarıda. Bu arada altımdaki aracın adını söyleyeyim. Amarok V6 ile birlikteyim.Amarok V6 ile asfalt dışına çıktığınızda da asfalttaki
kadar mutlu olabilirsiniz. 
Amarok V6'yı sevdim, çünkü...

...performansından etkilendim.

Test aracında 3 litrelik V6 TDI dizel ünite görev yapıyordu. 3000d/dak'da 224 PS maksimum güç ile 1400d/dak'da 550 NM sunan motor, sadece 8 ileri DSG otomatik şanzıman ile dört tekerlekten çekiş sistemi ile satın alınabiliyor. 2 tonluk yüksek ağırlığına karşın güçlü V6 motor, Amarok'u 7.9 saniyede 0'dan 100km/h hıza ulaştırabiliyor. Dahası, 50-120km/h hızlar arasında gaz pedalına %70 oranında basıldığı zaman maksimum güç overboost fonksiyonuyla kısa bir süreliğine 245PS'e çıkıyor.

LED far çizgisi şık duruyor. V6 logosu ızgaraya
yerleştirilmiş.
Bir V6 logosu da arkada yer alıyor. 

Kağıt üstündeki tüm bu etkileyici veriler, yazının başında da bahsettiğim gibi direksiyon başında sizi daha da heyecanlandırıyor. 550Nm'lik etkilyeici tork, düşük devirlerde dahi emrinize amade. Bunun bir sonucu olarak 2 tonluk ağırlığına aldırmayan Amarok V6, her an ileri atılıp sizi koltuğa yapıştırmaya hazır halde sağ ayak hamlenizi bekliyor. Düşük hızlardaki ataklık yüksek hızlarda da devam ediyor. V6 motor, yüksek hızlarda dahi istekli yapısını koruyor.


Sözün özü, Amarok V6 sadece motoru için bile insanları pickup tercih etmeye yönlendiren bir model olmuş.


...makyaj yaramış.

Makyajla birlikte arka stopların rengi koyulaştırılmış.
Amarok'un V6 motora kavuşmasının olmasının arkasında yatan asıl neden Amarok'a yapılan makyaj operasyonu.

Geçtiğimiz sene sonunda makyajlanan Amarok'un iç mekanı binek otomobillere tasarım anlamında artık daha yakın. Ön konsolda gümüş, kromajlı ve piano black detaylar kendini daha çok belli etmeye başlamış. Ayrıca, yenilenen multimedya sistemi artık Apple Carplay'i destekliyor.

Dış tasarımda yeni far tasarımı aracın çehresini tazelemiş. Eski formunu koruyan arka stopların rengi artık daha koyu ve bu sayede arkadan baktığınızda dahi Amarok'da birtakım yeniliklerin olduğunu farkediyorsunuz.

Ön-arka park sensörleri ve geri görüş kamerası,
koca devi park ederken size büyük yardımcı oluyorlar. 
Amarok'a ısınamadım,çünkü...

...görünüş ve yola hakim sürüş pozisyonu şahane, ama kabin titreşimini ne olacak? 

V6 motor yüksek performansıyla beğenimi kazansa da pickup'ların genel kullanım özelliklerine karşı kendimi hala sıcak hissetmiyorum. Amarok fiyatını bir Golf alabilmek ve Golf'ün Amarok'tan hem kullanılan malzemeler hem de konfor açısından üstün olması kafamdaki en büyük soru işaretini oluşturuyor. Kabinde ticari araç olmasından ve dizel motordan kaynaklı titreşim ise uzun yolda daha çok yorulmanıza sebep olabilir. Bu arada, Golf'te de Amarok'taki yola hakim sürüş pozisyonu ve V6 motor yok tabii. :) Yani, binek vs pick-up karşılaşırmasında asıl belirleyici etmen kullanıcı tercihleri oluyor. 


Sonuç

Kozmetik yenilikler Amarok'un albenisini artırmış. V6 motor ise Amarok'u tercih etmek için tek başına bile sebebiniz olabilecek kadar etkileyici. Pazarda zaten başarılı bir performansa sahip olan Amarok, ömrünün ikinci yarısında da Alman markanın yüzünün güldüren modellerinden olmaya devam edeceğe benziyor.

Amarok'un fiyatları için buradaki dökümanı incelemenizde fayda var.

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

5. jenerasyon Mitsubishi L200'ün Isparta-Antalya arasında offroad sürüş ağırlıklı düzenlenen Türkiye lansmanına Autocar Türkiye'yi temsilen 24-25 Ağustos 2015 tarihlerinde katıldım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..