16 Ocak 2017 Pazartesi

2017 Seat Ibiza 1.0 EcoTSI DSG Style

Seat Ibiza 1.0 EcoTSI DSG Style

Otomobiller yaşamları boyunca bir makyaj (facelift) bir yenilenme döngüsü içindedirler. Önce tamamen yenilenirler, ortalama 3-4 yıl sonra makyajlanırlar, sonra yine yenilenirler... Bu böyle sürer gider. 

Bazı otomobiller bu düzene uymazlar ve iki kez makyajlanırlar. Seat Ibiza bu modelerden birisi. 2008 yılından beri satılan dördüncü jenerasyon Ibiza, 2016 model yılı için ikinci defa makyajlanmıştı. Yeni kişiselleştirme seçenekleri ve iç mekandaki güncellemelerin yanı sıra yepyeni bir motora kavuşmuştu: 1.0 EcoTSI. Makyajlı Ibiza'yı daha önce 1.2 TSI motoruyla test edip kozmetik yeniliklerinden bol bol bahsetmiştim. 

Bugün ise 1.0 EcoTSI motorlu makyajlı Ibiza ile birlikteyim. Daha önce kozmetik yeniliklerinden bol bol bahsettiğim için bu yazının odak noktası yepyeni 1.0 EcoTSI motor.

Litrelik motorun performansı, küçük hacimli motorlara
ön yargılı olanları utandıracak cinsten.
Orta konsolda yer alan bardaklıların yeri dışında
kabinde ergonomi konusunda sıkıntı yok. Üst kısımlarda
yumuşak malzemeler kullanılmış.
Ibiza 1.0 EcoTSI DSG'yi sevdim, çünkü...

...performansı ve motorun sesi beklentilerimi aştı.

Test otomobilinde görev yapan 1.0 EcoTSI isimli VW grubunun en son göz bebeği olan benzinli motor, 2000d/dak'da 200 Nm'lik maksimum tork ile 5000d/dak'da 110 bg maksimum güç üretiyor. Sadece otomatik şanzıman (7 ileri DSG) ve üst donanım paketi Style ile satın alınabiliyor. 1 tonun biraz üstünde olan Ibiza, bu şartlar altında 0'dan 100 km/s hıza sadece 9.3 saniyede ulaşıyor.


Bu devirde, Apple CarPlay desteği olan otomobiller
olmayanlara göre yarışa 10 puan önde başlıyor.
Kağıt üstündeki veriler direksiyon başında da etkileyiciliğini sürdürüyor. Otomobil hemen her hızda ileri atılmak için hazır bir şekilde sizden komut bekliyor. Biraz kaba tabirle son derece "iyi yürüyor". Daha önce yeni 1.8 TSI motorlu makyajlı Ibiza Cupra'yı da kullanmıştım. Yani, Cupra'nın sesine ve sürüş dinamiklerine de aşinayım ve bana sorarsanız 1.0 EcoTSI'lık Ibiza'da Cupra'nın baharatları az da olsa kullanılmış. :) Evet, performans anlamında rakip olamazlar ama küçük hacimli motorun özellikle alt devirlerdeki hırıltısı bana bariz bir şekilde Cupra'yı hatırlattı. Her daim ileri 

atılmaya istekli hali ise bu etkiyi güçlendirdi.

...yakıt tüketimi dizellerle yarışıyor.

İstanbul içinde ulaştığım 6.1 litre/100km'lik tüketim değeri yüzümü güldürdü. Bu değer kimi kullanıcıya göre fazla kimi kullanıcıya göre az olabilir, ancak 1.6 dizel otomatik modellerle İstanbul içinde 6.0-6.5 litre/100km'lik değerleri yakaladığımı ve motorun turbo motor olduğu düşünüldüğünde kesinlikle iddialı olduğunu söyleyebilirim.Tabii 110 bg'nin tamamını da kullanmak istediğim durumlarda 7.5-8.0 litre/100km'lik tüketim değerlerini de gördüğümü ekleyeyim.
Sunroof sadece yukarı doğru kalkıyor, arkaya doğru kaymıyor.

Sürprize yer yok. Ibiza'nın tasarımı sade, spor ve göz güzel
görünüyor.
...fiyat avantajı "Dizele ne gerek var" dedirtiyor.

Bu yazıyı yayınladığım tarihte (15 Ocak 2017) 1.0 EcoTSI DSG'nın başlangıç fiyatı 59.900TL idi. Aynı Ibiza'nın 90 bg'lik 1.4 TDI DSG dizel otomatik seçeneği ise 72.600TL'ye satılıyordu. Yani, benzer donanımlı ve otomatik şanzımanlı benzinli ve dizel motorlar arasında 12.700TL'lik görece yüksek bir fiyat farkı var.

Dizel otomatik Ibiza'yı kullanmadım, ancak benzinli otomatiğe kıyasla daha düşük tüketim değerine sahip olacağını söylemek yanlış olmaz. Ne var ki 1.0 EcoTSI'ın halihazırda düşük olan tüketim değerinin, yüksek km yapmayan kullanıcılara önemli bir avantaj sağlayacağını düşünüyorum.

Ibiza 1.0 EcoTSI DSG'yi sevmedim, çünkü...

...sunroof sadece yukarı doğru yükseliyor. 

Yazının başında yorumlarımda motora odaklanacağımı söyledim. Ne var ki, motor ile ilgili hoşuma gitmeyen taraf pek yok. Bu yüzden, genel olarak Ibiza'da hoşuma gitmeyen iki noktadan bahsediyorum.Ibiza'da sunulan sunroof sadece yukarı doğru "vasistas" gibi açılıyor. Sadece üç parmak kadar yukarı kalkıyor. Polo'daki sunroofun arkaya doğru kaydığını da düşününce, Ibiza'daki bu uygulamanın büyük ihtimalle maliyet düşürme odaklı olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

...rüzgar sesi kendini kabinde hissettiriyor.

Otoyol hızlarına eriştiğiniz zaman kabindeki gürültü seviyesinin bir miktar yükseldiğine şahir oluyorsunuz. Bu sesin, büyük sayılabilecek yan aynalardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Süspansiyon konforu ve tekerlek gürültüsünün ise sınıf ortalamarında olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç

Yeni motoru ve ikinci makyajının ardından Ibiza, duygulara hitap eden aklın otomobili olmaya devam ediyor.

Ibiza'nın fiyatlarını incelemek isterseniz buradaki dökümana göz atabilirsiniz. Donanım paketlerinin içeriği için ise buraya tıklamanızda yarar var.

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..