21 Ocak 2017 Cumartesi

2017 Volvo V40 Inscription (Makyajlı Kasa)

2017 Volvo V40 T3 Inscription
Volvo V40, 2017 model yılı için makyajlandı. Volvo'nun yeni 90 serisi otomobillerinde (S90/V90/XC90) kullanılmaya başlanan yeni nesil "marka öğeleri" V40'a da taşındı:
  • İçeride ve dışarıda kullanılan tüm Volvo logoları yenilendi.
  • Ön farlara Thor'un Çekici imzası atıldı.
  • Donanım seviyelerinin isimleri 90 serisi otomobillerinde olduğu gibi (Momentum, Inscription, R-Design) güncellendi.
  • Yeni jant seçenekleri sunuldu. 
  • Yepyeni döşemelerle iç mekanın havası değişti. 
Bu makyaj operasyonu, "Çocuklar büyüklerini örnek alır." sözünü aklıma getirdi. Tabii bu senaryoda Volvo'nun yeni 90 serisi otomobillerini (XC90/S90/V90) ailenin ebeveynleri, V40'ı ise ailenin haşarı küçük çocuğu olarak kabul etmelisiniz. Lafı fazla uzatmadan V40 Inscription ile ilgili aklımda kalanları paylaşıyorum.


Amber renkli deri döşemeler, lüks hissiyat anlamında
V40'ı ileri taşımış.
Makyajlı V40 Inscription'ı sevdim, çünkü...

...yeni iç mekan döşemeleri iç mekanın havasını değiştirmiş.
İlk defa yeni XC90 ile birlikte tanıtılan minimalistik
yeni Volvo logosu makyajlı V40'da da yerini almış.

V40'ın iç mekanında artık yeni döşeme seçenekleri sunuluyor. Test aracında olduğu gibi Inscription donanımı seçerseniz "Amber" renkli deri döşemeye terfi edebiliyorsunuz. Özellikle bu renk döşemeyle V40'ın lüks hissiyatında sınıf atladığını söyleyebilirim. Şuradaki linkte görselini görebileceğiniz "City Weave" isimli yeni kumaş/deri karışımı döşemeyi de oldukça beğendiğimi belirteyim.


...Thor'un Çekici ön farlar inanılmaz çekici gözüküyor.Ön ızgara ve anahtar üzerindeki logolar da güncellenmiş.
Kromajlı ızgara Inscription donanıma özel. 
Thor, İskandinav mitolojisindeki en güçlü tanrılardan ve
ismi şimşek ve ışık kelimeleriyle anılıyor.
Full LED farların tasarımında Thor'un Çekici'nden
ilham almak yanlış olmasa gerek. :)
Makyajlı V40'ta farkedilen en çarpıcı değişiklik yeni full LED ön farlar. Bu farlar ilk olarak 90 serisinde kullanılan ve Thor'un Çekici'nden ilham alınarak tasarlanan gündüz farlarını içeriyor.
Thor'un Çekici aynı zamanda sinyallere de ev sahipliği
yapıyor. Sizce de etkileyici görünmüyorlar mı?

Otomobille ilk buluştuğumda tek yaptığım, kumanda üzerinden farları açıp kapatarak ön farları izlemekti. Thor'un Çekici imzalı ön farların gerçekten şık göründüğü konusu, tartışma kabul etmeyecek cinsten. Otomobili sürerken de dışarıdaki insanların kaçamak bakışlarını çok defa yakaladım. Bu bakışların benzerlerine daha önce S90 ve XC90 kullanırken de maruz kaldığıma eminim. 


Thor'un Çekici ön farların dışında ön ızgara deseni de yenilenmiş. Yeni ön ızgara tasarımı, adaptif hız sabitleyicinin kullandığı radar modülünün daha iyi kamufile olmasını sağlıyor. Anlayacağınız, yine şıklık ve sadelik üzerine bir değişim söz konusu. 

Bagaj kapağında motor kodunun hemen sağında artık
donanım seviyesinin isminin yazıldığı bir arma var. 

Makyajlı V40'ı sevmedim, çünkü...

...yeni LED farlar artık dans etmiyor. 

V40 makyajlanmadan önce kullanılan bi-xenon ön farlar, direksiyon hareketinize göre sola ya da sağa 15 dereceye kadar dönebiliyordu. Hem de bunu çok hızlı ve kusursuz yapıyorlardı. Virajlı yollarda dahi kesintisiz bir aydınlatma sağlanıyordu. Hatta, Arkadaş arasında bu farları dans eden farlar olarak adlandırmıştık.

Makyajlı V40'ta kullanılmaya başlanan Thor'un Çekici imzalı Full LED farlar ise bu "dans etme" özelliğinden yoksun. Evet, LED teknolojisi sayesinde önünüz artık hiç olmadığı kadar aydınlık, ancak eski V40 ya da S/V/XC60 kullanıcısıysanız ABL'nin eksikliğini ilk anda hissedeceğinizi garanti edebilirim.


Yeni 90 serisinde kullanılan Thor'un Çekici Full LED ön farlar sağa sola dönebilme özelliğine sahip. Bu özellik sanıyorum ki maliyet kaygılarından ötürü V40'a dahil edilmedi.

Bugün Volvo yetkililerinden öğrendiğim kadarıyla XC90'daki "dans eden" full LED farlar V40'ta opsiyonel olarak sunuluyormuş. Yukarıda yazdıklarım artık geçersizdir. :)

...Harman&Kardon ses sistemi cızırdıyor.

Makyajlı V40'da eskiden olduğu gibi opsiyonel olarak test aracındaki gibi Harman&Kardon ses sistemi ile satın alabiliyorsunuz. Daha önce , ancak test otomobiline özel olduğunu düşündüğüm bir sıkıtı yaşadım.

Sesi çok değil, yarı seviyeye kadar açsanız bile ön kapıların alt kısımlarındaki hoparlörlerden cızırtı sesi geliyordu. Elimi hoparlörün üstüne bastırdığımda giden bu ses yok oluyordu. Yanlış malzeme kullanımdan ya da işçilikten kaynaklı bir sıkıntı söz konusuydu.

2017 Volvo V40 T3 Inscription


Sonuç

Halihazırda beğendiğim modellerin başında gelen Volvo V40, kozmetik yenilikler üzerinde yoğunlaşan makyaj operasyonu sonrası artık çok daha albenili gözüküyor. Thor'un Çekici ön farlar etkileyici duruyor, iç mekandaki yeni döşemeler ise çok daha lüks hissettiriyor. Yeni Volvo logoları da sportif modelinin güncel 90 serisi modellerinden geri kalmamasını sağlıyor.


V40'ı sürerken duyduğunuz yüksek güven hissiyatı ise hala standart donanımda. ;)-- İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..