24 Ocak 2017 Salı

2017 Renault Megane Sedan 1.6 dCi 130 Icon

2017 Renault Megane Sedan 1.6 dCi 130 Icon
Blogun takipçileri dördüncü nesil Megane ile ilgili test yazısını paylaştığımızı bilirler. O yazıyı yazdığımızda Fluence'in akıbeti belli değildi. Çeşitli otomotiv web sayfalarında Fluence'ın artık isim olarak kullanılmayacağı konuşuluyordu. Söylentilere göre Megane Sedan geri dönecekti. Öyle de oldu. Renault, Megane Sedan ismini hayata geri döndürdü. 

Megane Sedan'ın bagaj tasarımı
HB'den devşirme gibi gözükmüyor. 
Megane Sedan'ı sevdim çünkü...

...tasarımı HB'den devşirme gibi durmuyor.

Tasarım anlamında 3. nesilde sıradanlaşan Megane, 4. jenerasyon nihayet eski sıradışı karakterine geri döndü. Yeni Megane HB yazımda fütüristik arka stoplarının oldukça hoşuma gittiğini yazmıştım. Ne mutlu ki aynı LED arka stoplar yeni Megane Sedan'da da kullanılmış.
Üst donanımda full LED farlar sunuluyor.

LED stoplardan daha önemlisi ise Megane Sedan'ın hatchback karoserden devşirme gibi durmuyor olması. 

...motorun performansı ve yakıt tüketimi yüzümü güldürdü.

Üst donanımda head-up ekrana terfi ediyorsunuz.
Test otomobilinde 1.6 dCi Energy 130 isimli dizel motor görev yapıyordu. 3. nesilde de kullanılan motor, 4000 d/dak'da 130 bg maksimum güç ile 1750 d/dak'da 320 Nm maksimum tork üretiyor. Sadece 6 ileri manuel şanzımanla alınabilen motor, 1.5 tonluk Megane Sedan'ı  10.5 saniyede 0'dan 100km/h hıza ulaşabiliyor.


LED stop çizgisi Yeni Megane'ın en sevdiğim
tasarım detayı.
Düşük devirlerden itibaren sunulan yüksek tork, performans beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Manuel şanzıman ise sürücü otomobili algısını kuvvetlendiriyor. Tam bu noktada Megane Sedan'ın Fluence'ten farklı olduğunu anlıyorsunuz. Hem sürüş zevki hem donanımlarıyla yeni Megane Sedan'ın sadece filo otomobili olmadığını düşünüyorsunuz.

Yakıt tüketimi konusunda ise 200km'yi aşkın kullanımım sonrası yakaladığım 6.1 litre/100km'lik değer yüzümü güldürdü. ECO moduna alıp daha dikkatli kullandığınızda bu değerden de düşük değerler kolaylıkla yakalanabilir.

...donanım listesi zengin.

Bana sorarsanız Yeni Megane Sedan,
hem genel özellikleri hem de tasarımıyla
Fluence'ten çok daha başarılı bir otomobil. 

Megane Sedan'ın üst donanımlarında, test otomobilinde olduğu gibi büyükçe dokunmatik bir ekran yer alıyor. Otomobilin neredeyse tüm özellikleri burada toplanmış. Bu ekranda Renault'un multimedya sistemi R-Link'in en son sürümü yüklü geliyor. Harita, radyo gibi standart özelliklerin yanı sıra sürücü koltuğunun masaj ayarı ya da aktif güvenlik donanımlarının kontrolü de yine bu ekrandan yapılıyor.


Masajlı sürücü koltuğunundan da anlaşılacağı üzere Megane Seda'ın donanım listesinde yok yok. 360 derece park sensörlerinden otomatik park pilotuna, head-up displayden tek ayak hareketi ile açılabilen bagaj kapağına kadar aklınıza gelebilecek çoğu donanım bu otomobilde satın alınabiliyor. Bu haliye donanım listesi anlamında sınıfının en dolu otomobillerinden birisi olduğunu söyleyebilirim.


Megane Sedan'ı sevmedim çünkü...

...otomobilin gövdesi rijit hissettirmiyor. 

Yolun zemininin eğiminin değişti noktalarda, bir tekerleğin yukarıda kalma ihtimalinin olduğu noktalarda, Megane Sedan'ın gövdesinden esneme sesleri işitiyorsunuz. Malzeme kalitesi anlamında aslında sıkıntı yok, ancak otomobilin gövdesinden birtakım sesler düşündürüyor.

...ses ayarlamak için keske fiziksel döner butonlar kullanılsaymış.

Yukarıda söylediğim gibi dokunmatik ekran gerçekten şık duruyor. Ne var ki, ses açma tuşunun fiziksel olmaması da kullanımı zorlaştırmış. Otomobili sürerken ses açmak için dokunmatik ekrandaki tuşları kullanmak kolay değil. Peugeot, Volvo, ya da Citroenlerde kullanılan bu tip devasa ekranların altında fiziksel bir ses açma düğmesinin olduğunu biliyorum. Renault da makyaj sırasında konsola çevirmeli bir kumanda eklese fena olmaz.
2017 Renault Megane Sedan 1.6 dCi 130 Icon
Sonuç

Yazının başında da dediğim gibi Megane Sedan, hem isim olarak geri döndü hem de Renault'nun hafif sıradışı tarzının tekrar başarılı bir taşıyıcısı oldu. Ayrıca, artık Fluence gibi sadece sıkıcı bir filo otomobili gibi hissettirmiyor. Yüksek performanslı 1.6 dizel motor ve manuel şanzıman ise sürüş zevkini artırıyor.


Megane Sedan, kulübe tekrar hoşgeldin. :) 


Renault Megane Sedan'ın detaylı fiyat listesi için buradaki dökümana göz atabilirsiniz.

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..