22 Ocak 2017 Pazar

2017 Opel Mokka X 1.4 152 HP AWD Excellence

2017 Opel Mokka X 1.4 152 HP AWD Excellence
Bir haftalık yoğun uyarıların ardından beklendiği gibi oldu. İstanbul'da beklenen kar fırtınası 6 Ocak'ta etkisini göstermeye başladı. Akşam saatlerinde bir anda bastıran "kar fırtınası", 7 ve 8 Ocak'ta da etkisini korudu. 9-10 Ocak'da etkisi azalsa da kar yağışı her daim devam etti.

9 Ocak Pazartesi ve 10 Ocak Salı günleri İstanbul'da okullar tatil edildi. Bazı üniversiteler ise bir haftalık kar tatili vermişlerdi. Dört sene öncesine kadar İzmir'de yaşayan bir İzmirli olarak günlük hayatımda ilk defa bu kadar çok kara maruz kalmıştım. :) Daha keyifli olan durum ise, bu havada dört tekerlekten çekişli Opel Mokka X ile birlikte olacağım gerçeğiydi...


9 Ocak'ta Mokka X'i almadan Opel'deki kontağımı aradım. Telefondayken aramızda tam olarak şu kısa dialog geçti:


Mert: Selam Cihan Bey, bir önceki kullanıcı Mokka X'i teslim edebildi mi? Gelip alayım mı araç kar yüzünden size ulaşmadıysa test programını erteleyebiliriz de?


Cihan: Mert'cim, araç showroomda seni bekliyor. Mokka X bu havalarda dışarı çıkmayacaksa ne zaman çıkacak yahu. :)


Şimdi geri dönüp bakıyorum da bu cevap bile tek başına, Mokka X ile ne kadar eğleneceğimizin bir işaretiymiş. İzmirli olsam da "dört tekerlekten çekişli otomobil ve buz" ikilisi kendimi en rahat hissettiğim ve en keyif aldığım ortamların başında geliyor. Neyse lafı fazla uzatmadan, Mokka X ile ilgili telefonuma kaydettiğim notları hemen paylaşıyorum.

Dört tekerlekten çekiş sistemi zor şartlarda güven demek, eğlence demek, keyif demek. :)
Mokka X'i beğendim, çünkü...

...dört tekerlekten çekiş sistemi keyif verdi. 


Test ettiğim Mokka X'in tam ismi Mokka X 1.4 ECOTEC 152 HP AWD Excellence. Yani, 5600d/dak'da 152 bg maksimum güç ile 2200 d/dak'dan 245 Nm maksimum tork üreten benzinli turbo motora sahip. Bu motor sadece 6 ileri otomatik şanzıman, dört tekerlekten çekiş sistemi ve en üst donanım paketi Excellence ile satın alınabiliyor. Otomobilin toplam ağırlığı ise 1.5 tona yakın. Yani biraz ağır. 9.7 saniyelik 0-100 km/h değeri fena olmasa da 152 bg'lik bir üniteden daha fazlasını bekliyorsunuz.


Asıl keyifli olansa dört tekerlekten çekiş sisteminin (AWD) varlığıydı. Önceden rezervasyon yapmışcasına İstanbul, Mokka X bendeyken inanılmaz bir kar fırtınası altındaydı. :) Ana arterler bile zaman zaman kapandı, buzlanmalar oldu... Kar fırtınası tüm şehri olumsuz etkilerken sadece Mokka X'in yüzü gülüyordu. :) Turuncu rengiyle acil kurtarma aracı edasıyla her türlü yolda emin bir şekilde ilerledik. Karla kaplı olan ara sokaklara dahi korkusuzca girdik. Boş alanlarda zaman zaman yanladık. (AWD sadece yol tutuş için değildir.) Anlayacağınız İstanbul'da test ettiğim bir otomobilden ilk defa bu kadar yüksek keyif aldım....üst sınıfmış gibi hissettirdi.


Mokka X, teoride B-SUV segmentinde ikamet ediyor. Yani, rakipleri Juke, C4 Cactus, Captur gibi modeller... Ne var ki, Mokka X'i kullanırken daha olgun bir modelle birlikte olduğunuz hissine kapılıyorsunuz.


Test otomobilinde opsiyonel deri koltuklar vardı. Koltukların dışında ön konsolda ve kapı içlerinde de yumuşak deri parçalar kullanılmıştı. Direksiyon ve ön koltuklar ısıtmalıydı. Bir Opel'den beklendiği üzere işçilik kusursuzdu. Plastik yüzeyler de yumuşak malzemelerden seçilmişti. Tüm bu etkenler ışığında Mokka X'i kullanırken daha pahalı bir otomobil kullanıyormuş gibi hissettim.

...Apple CarPlay'in varlığı yüzümü güldürdü. 

Bana sorarsanız bu devirde Apple CarPlay desteği olan otomobiller, olmayanlara göre yarışa 100 adım önde başlıyor. :) Opel de bu markaların başında geliyor.


CarPlay'in kullanım kolaylığının yarattığı mutluluğu kelimelerle ifade etmem oldukça zor. Tek söyleyebileceğim, bir iPhone kullanıcıysanız ve CarPlay'i henüz deneyimlemediyseniz, Mokka X'i sırf CarPlay özelliği yüzünden bile sevebilirsiniz. Ayrıca, bildiğim kadarıyla Mokka X, bu sınıfta CarPlay desteği sunan tek model.

Yeni Full LED ön farlar, Astra'daki gib matrix yapıda değil, ancak yolu çok iyi aydınlatıyor. 

Mokka X'i beğenmedim çünkü...

...manuel moduna almadan vitesleri manuel olarak değiştiremedim.

Mokka X'in otomatik şanzımanı manuel kullanıma izin veriyor. Ancak manuel vites geçişleri enteresan bir şekilde vites kolunun tam üstünde yer alan + ve - tuşlarından yapılıyor. Bu tuşların çalışması içinse vites kolunun "M" modunda olması şart. Yani, D'deyken vitesi anlık olarak manuel kontrol edemiyorsunuz.

Vites değiştirme butonlarının açıkta durduklarından dolayı kaza ile kullanımını önlemek için böyle bir ön şart koşulduğunu düşünüyorum. Bu çözüm, titiz Alman mühendislere göre mantıklı olsa bile, işin içine kullanıcı deneyimi ve duygular girince bu çözüm son derece "sıkıcı". Normal kullanım sırasında anlık olarak vites değiştirmek istediğimde bunu kolaylıkla yapamıyorum.


...yeni Full LED ön farlar matriks özellikli değilmiş.


Opel Astra'yı test ettiğimde Full LED matrix farlarını oldukça beğenmiştim. Bu farlar, parçalı bir şekilde uzun hüzme farları otomatik yakabiliyordu. Yani, karşıdan gelen otomobildeki sürücüyü rahatsız etmeden (onun olduğu bölgeyi karanlıkta bırakarak) uzun hüzme farları kullanabiliyordunuz. Hem de bu işlem sürüş boyunca otomatik yapılıyordu. 


Makyajla birlikte Mokka X'te de full LED ön farlar kullanılmaya başlandı. Gerçekten de güzel aydınlatıyor, ancak Astra'dakiler gibi matrix yapıda değiller. Fiyat olarak Astra kadar hatta Astra'dan daha fazla ödediğiniz bir modelde Astra'daki matrix farları da görmek isterdim.  

Opel Mokka X 1.4 152 HP AWD Excellence
Sonuç

Opel Mokka X, sınıfın ötesinde olgunluğa sahip bir otomobil. İç mekanı yeterince geniş. İşçiliği kusursuz. Direksiyon ısıtması gibi bu sınıfta eşi benzeri olmayan donanımların sunuyor olması ve lüks kabin bu hissiyata sahip olmanızı sağlıyor. Paranızın karşılığını çokca aldığınızı hissediyorsunuz.


Güçlü motor ağır gövdenin altında zorlansa da tatmin edici bir performans sunuyor. AWD dört tekerlekten çekiş sistemi ise zor zamanlarda imdadınıza yetişiyor. Aynı zamanda yüksek keyif sunmaktan geri kalmıyor. Şehir merkezlerinden çıkmayan biriyseniz, yüksek torklu 1.6 dizel motoru da tercih listenize ekleyebilirsiniz. Mokka X'in fiyatlarını öğrenmek için buradaki, tüm teknik özellikleri incelemek için şuradaki broşürü inceleyebilirsiniz. 


--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--


Qashqai'nin Neden Sınıf Birincisi Olduğunu Şimdi Daha İyi Anladım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..