29 Ocak 2017 Pazar

2017 Mazda 6 Wagon 2.2 SKYACTIV-D 4x4

Hayatımda hiç Ferrari kullanmadım, ama geçtiğimiz aylarda bir haftalığına Ferrari kullanıyormuşcasına İstanbul sokaklarında dolaştım. Bu hissi bana yaşatan otomobil Mazda 6 Wagon'du.
2017 Mazda 6 Wagon 2.2 SKYACTIV-D AWD
"Mazda 6 Wagon'un neresi Ferrari neresi canım?" şeklinde hayıflanmanızın cevabı "İstanbul" kelimesinde yatıyor. Zira, Türkiye'de sadece 13 tane Mazda 6 Wagon bulunuyor. (Kasım 2016 verisi) Ferrari'nin ülkemizdeki 2016 yılı toplam satış adedinin 18 adet olduğunu hatırlatayım. Yani, Mazda 6 Wagon'un teorik olarak Ferrari'den daha "özel" olduğunu söylemek yanlış olmaz. :) Ayrıca, vergiler yüzünden 300bin TL'ye yaklaşan fiyatıyla gerçekten de "özel" bir otomobil..

Daha önce Mazda 6 Sedan'ın 3. jenerasyonunun hem makyajlı hem makyajsız kasalarını 2.0 SKYACTIV-G benzinli motorlu versiyonlarıyla test etmiştim. Wagon karoserle ve 2.2 SKYACTIV-D dizel motorla ise ilk defa birlikteyim. Bu yüzden, klasik sürüş notları paylaşımından ziyade wagon'u sedandan farklı kılan noktaları ve 2.2 dizel motor ile ilgili notlarımı paylaşacağım.

Mazda 6 Wagon, 6 Sedan'dan bile daha etkileyici duruyor.
Wagon ile Sedan'ın Aks Mesafesi Birbirinden Farklı
Bagaj perdesi, bagaj kapağıyla birlikte yükseliyor.

Mazda 6'nın wagon karoserindeki ön arka tekerlekler arasındaki uzunluk (aks aralığı), sedan karoserine kıyasla 8cm daha kısa. (Sedan 2830mm, Wagon 2750mm) Normalde bu uzunlığın aynıdır ve açıkcası başka bir otomobilde böylesi enteresan bir fark var mı bilmiyorum. Bu durumun sebebini de açıkcası bilmiyorum, ama bir avantajı olduğunu söyleyebilirim.


Daha kısa aks aralığı daha iyi karın açısı demek. Yani, dört tekerlekten çekişli Mazda 6 Wagon engebeli yol şartlarında altını daha az sürterek ilerleyebiliyor. Bu arada bu 8cm'lik farkı iç mekanda hissetmeniz mümkün değil. Arka koltuklar hala sedan'da olduğu gibi oldukça geniş bir diz mesafesi sunuyor. 
Türkiye'de satılan tüm Mazda 6 Wagon'lar dört tekerlekten
çekiş sistemine sahip.

Wagon Karoser Hem Daha Seksi Hem Daha Kullanışlı

Dört tekerlekten çekiş sistemi sağolsun,
her türlü zemin koşulunda güvenle ilerleyebiliyorsunuz. 
Mazda 6 Sedan, bana sorarsanız sınıfının ve hatta tüm seri üretim otomobillerin en yakışıklılarından birisi. Sade ama gösterişli çizgilerle zamansız güzel bir tasarıma sahip. Wagon karoser de ise tasarımdaki mükemmellik bir adım yukarıya taşınıyor. Wagon aynı zamansız ve seksi tasarımı daha sportif bir gövdede buluşturuyor. Katılırsınız ya da katılmazsınız bilemem, ama Mazda 6 Wagon'un tasarımı sadece "olağanüstü" olarak nitelendirilmeyi hakediyor.

Beyaz renkli deri döşemeler yeni nesil Mazdaların
olmazsa olmazı. İç mekan bu haliyle son derece
şık ve ferah.
Wagon'un bagaj hacmi 506 litre ile sedana kıyasla 32 litre daha fazla. Ayrıca, çok daha geniş yükleme ağzı sayesinde sedana kıyasla yine daha kullanışlı. Mazda 6 Wagon'da bagaj örtüsünü bagaj kapağına sabitleyebiliyorsunuz. Bu sayede bagaj kapağını açtığınızda bagaj örtüsü de otomatik olarak yukarı kalkıyor. Çok küçük ve basit bir ayrıntı gibi gözükse de gündelik hayatta yükleme yaparken yaparken size inanılmaz kolaylık sağlıyor.

Dizel Motor Gürültülü


2.2 litrelik motorun performansı tatmin edici. Tek eksiği,
ülkemizde en yüksek vergi diliminde yer alması. 
Test otomobilinde görev yapan 2.2 SKYACTIV-D dizel motor, 2000d/dak'da 400 Nm makismum tork ile 4500d/dak'da maksimum 175 bg güç üretiyor. Bu motora, 6 ileri otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi eşlik ediyor. Bu haliyle 1.6 tondan daha ağır olan Mazda 6 Wagon'un 0-100km/s hızlanma süresi ise 8.9 saniye sürüyor.

Bu otomobil benim olsa, büyük ihtimalle günün bir
bölümünü onu seyretmekle geçirirdim.
Motorun her daim istekli karakteri ve hızlanma performansının beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. Ne yazık ki, aynı tatmini konu yakıt tüketimi olduğunda yaşayamadım. Dört tekerlekten çekişli yapı ve yüksek ağırlık neticesinde yakıt tüketim değeri iyi hallerde 8-9litre/100km bandında gezindi. Dikkatsizce davranmanız halinde bu değerin daha yukarılara çıktığını hatırlatayım. Ayrıca, doğal olarak kabinde 2.0 SKYACTIV-G motorlu Mazda 6'lara kıyasla daha fazla ses ve titreşim olduğunu da belirteyim. 

Kısaca, seçme şansım olsa Mazda 6 Wagon'u 2.0 SKYACVTIV-G ile almak isterdim. Tam burada, Türkiye'ye gelen tüm Mazda 6 Wagonların sadece 2.2 SKYACTIV-D dizel motor ve 4x4 çekişli olarak getirildiğini belirteyim.

Sonuç

Bugüne kadar kullandığım Mazda'ların hepsi bana göre "özel" otomobillerdi. Sade ama gösterişli, aynı zamansız tasarımlarıyla kalbimi kazandılar. Yüksek kaliteli ve sağlam parçalarla bezenmiş iç makanlara sahiptiler. "Biz premiumuz" demeseler bile her daim premiumlara göz kırpar haldeydiler. Sürüş özellikleri de keza rakiplerine kıyasla daha başarılıydı. 


Anlayacağınız Mazda'ları halihazırda seven bir yapım var. Mazda 6 Wagon ise bu sevgimin MX-5'ten sonra en büyük sahibi oldu. Keşke muhteşem(!) vergilendirme sistemize kurban gitmese de yollarda daha çok Mazda 6 Wagon görsek... şeklinde hayıflanarak yazıyı sonlandırıyorum.

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Yeni Mazda MX-5 ile 25-26 Nisan 2016 tarihlerinde Fethiye'de düzenlenen Türkiye lansmanında buluşma imkanı buldum. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..