5 Ekim 2016 Çarşamba

Hibrit Otomobillere Vergi İndirimi Geldi!

Hibrit otomobillerde elektrikli ve benzinli motor bir arada görev yapıyor. Bu sayede standart otomobillere göre daha sessiz sürüş ve düşük yakıt tüketim değerleri sunuluyor. 
Hibrit otomobiller için ülkemizde uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) indirime gidildi. Konu ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı, 5 Ekim 2016 tarihli Remi Gazete'de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi. 

Hibrit Otomobillerden Artık Daha Düşük Vergi Alınıyor.


Motor silindir hacmi 1600 ile 1800 cm3 arasında olan ve elektrik motor gücü 50 kW'ı geçen hibrit otomobillere uygulanan ÖTV oranı %90'dan %45'e düşürüldü. 


Motor silindir hacmi 2000 ile 2500 cm3 arasında olan ve elektrik motor gücü 100 kW'ı geçen hibrit otomobillere uygulanan ÖTV oranı %145'ten %90'a düşürüldü. 


Yeni Düzenleme Toyota'ya Yaradı. 55bin TL'ye Varan Fiyat Avantajları Yaşanacak.


Yeni düzenleme özellikle Toyota'nın hibrit modellerine avantaj sağladı. Ülkemizde hibrit satışı yapan birçok farklı marka olsa da Toyota/Lexus dışında kalan markaların modelleri kapsam dışında kaldı. Bazı Toyota modellerinde fiyat avantajının 55.000TL'ye kadar çıkması planlanıyor.


Ülkemizde satılan ve yeni düzenleme kapsamına giren&giremeyen modelleri aşağıda listeledim. Yeni düzenlemeden yararlanan modellerin yeni fiyatlarını da tahmini olarak hesapladım.
Yeni vergi düzenlemesi özellikle Toyota modellerine yaradı.
Fiyatları Düşecek Hibrit Otomobillerin Listesi

Toyota Prius: Sipariş üzerine getirilen Yeni Prius'un satış fiyatı 59.800 Euro'dan 43.000 Euro seviyelerine düşecek.

Toyota RAV4 Hybrid: Sipariş üzerine getirilen Yeni RAV4 Hybrid'in 230.000TL'den başlayan fiyatı yaklaşık 180.000TL seviyelerine düşecek.
Toyota C-HR Hybrid: Tüm dünyada sadece Türkiye'de Toyota Sakarya fabrikasında üretilip dünya pazarlarına ihraç edilecek Yeni C-HR, Prius'un 1.8 litrelik motorunu kullanacak. Yani, C-HR da yeni vergi düzenlemesinden faydalanacak. Kasım ayında satışına başlanacak C-HR'ın fiyatları satış tarihi ile birlikte açıklanacak.
Toyota Auris Hybrid: 1.8 litrelik motoruyla yüksek vergi dilimine girdiği için ülkemize bugüne kadar hiç getirilemeyen Auris Hybrid de yeni düzenleme kapsamına giriyor. Bu sayede Auris Hybrid'in ülkemizde satılması gündeme gelebilir. 
Çoğu Lexus Modeli: Lexus'un bugün ülkemizde satılan hibrit motorlu (450h ve 600h) modelleri, bu motorların silindir hacmi 2500 cm3'den fazla olduğu için vergi indirimi kapsamına girmiyor. Ne var ki, Lexus'un bugün ülkemizde satılmayan 300h kodlu başka bir hibrit motoru daha var ve bu model yeni düzenlemeye göre %145 yerine %90'lık vergi dilimine giriyor. Yani,  yüksek vergiler yüzünden ülkemize getirilmeyen 300h hibrit motorlu Lexus Hybrid modellerinin ülkemizde de satılması gündeme gelebilir. 
Volvo XC90 Twin Engine başta olmak üzere bazı modeller, hibrit olmalarına rağmen vergi indiriminden faydalanamadı. 
Fiyatları Değişmeyecek Hibrit Otomobillerin Listesi

Volvo XC90 T8 Twin Engine: 1969 cc'lik benzinli motora sahip model, motor hacmi dolayısıyla kapsam dışında kaldı. Motor hacmi 2000-2500 cm3 arasında olsaydı bile elektrik motorunun gücü 100 kW'ın altında olduğu için yine kapsam dışında kalacaktı.

BMW X5 xDrive40e: 1997 cc'lik benzinli motora sahip model, motor hacmi dolayısıyla kapsam dışında kaldı. Motor hacmi 2000-2500 cm3 arasında olsaydı bile elektrik motorunun gücü 100 kW'ın altında olduğu için yine kapsam dışında kalacaktı.
Toyota Yaris Hybrid: 1.5 litrelik benzinli motora sahip model, motor hacmi dolayısıyla kapsam dışında kaldı. 
BMW i8: Fütüristik tasarımıyla baş döndüren süperspor otomobil, 1.5 litrelik benzinli motora sahip olduğu için kapsam dışında kaldı.

Teşviğin Ana Sebebi Yerli Toyota C-HR

Bu teşviğin ana sebebinin, sadece Türkiye'de (Toyota Sakarya fabrikasında) üretilip tüm dünyaya ihraç edilecek Toyota C-HR olduğunu görmek zor değil. Vergi indiriminin C-HR'ın 1.8 litrelik motoru odağında yaratılmış olması, 1.5 ya da 2.0 litre gibi daha yaygın motorlara sahip diğer hibritlerin kapsam dışında kalmasına sebep olmuş.

Teşvik kapsamının daha geniş olmasını dilesem de bu ilk adım bile ülkemiz için büyük bir gelişme...   

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Türkiye'deki İlk ve Tek Test! Elektrikli Smart Fortwo ED TestiHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..