8 Haziran 2016 Çarşamba

Volvo S90'ı Hissetmek. [Lansman Yazısı]


Volvo'nun amiral gemisi S80, İsveçli markanın yeni isimlendirme stratejisi doğrultusunda yerini S90'a bıraktı. Yeni XC90'ın ardından 90 serisinin ikinci üyesi olarak tanıtılan S90'ın Türkiye basın lansmanı ise 3 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Raffles Otel'de yapıldı. İzleyici deneyiminin üst düzeyde olduğu etkinlikte S90'ı en sıcak şekilde deneyimleme(hissetme) şansı buldum. 

Etkinlik izleyici deneyimi açısından son derece başarılı olduğu için bu yazıda, lansmanda kullanılan videolar ve sunumlara bolca yer verip sunum atmosferini ve akışını olduğu gibi aktarmaya çalıştım. Umarım, yazının sonuna geldiğinizde etkinliğe katılıp S90'ı siz de hissetmiş olursunuz...

Volvo S90'ı Yaklaşık 1 Saat Boyunca Dört Farklı Odada Deneyimledik

S90'ı ve "yeni Volvo"yı deneyimlememiz için dört farklı oda hazırlanmıştı. İlk oda "Karşılama Odası"ydı ve bizleri karşılayan isim Halit Ergenç'di. Halit Bey'in küçüklüğünden itibaren Volvo ile olan yakın ilişkisini ve anılarını kendi ağzından dinledik. Volvo'nun 2020 vizyonu (aşağıdaki video) ve S90 global tanıtım filmini (yukarıdaki video) izledik. Ardından, yine Halit Ergenç'in yönlendirmesi ile "Ürün Odası"na geçtik.

Bu odada Volvo Cars Türkiye Ürün Müdürü Kubilay Polat, bizi karşıladı. S90'da geleneksel Volvo tasarım öğelerinin günümüz değerleriyle nasıl dengeli bir biçimde harmanlandığını, standart donanımdaki yarı otonom sürüş sistemi Pilot Assist'in 130km/h hıza kadar S90'ın kendi kendine ilerlemesini sağladığını ve 19 hoparlörlü Bowers&Wilkins ses sisteminin otomobile kattığı artı değerden bahsetti. (Bu sunum, aşağıdaki videonun text haline oldukça yakındı.) Zaten, bir sonraki durağımız "Bower&Wilkins" oldu.
Bower&Wilkins ekibi, Volvo'nun 90 serisi otomobillerinde opsiyonel sunduğu ses sistemi ile yaşayabileceğimize benzer bir deneyimi bizlere yaşattı. 3 boyutlu sesler ve led ışık sütunlarının dansıyla desteklenen gösteri oldukça etkileyiciydi.

Lansmanın asıl etkileyici kısmı ise kuşkusuz, S90'ın bizimle buluştuğu "Performans Odası"ydı. Parkur sporunun dahil edildiği etkileyici dans gösterisinin ardından S90 sahneye geldi. (Şovun tamamını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.) S90'ın sürücü koltuğundan inen Halit Ergenç'in etkinliğin bittiğini anons etmesinin ardından S90'ı bizzat kendim deneyimledim.

S90'ı Nasıl Buldum?

Fotoğraflarda bu kadar hissetmesem de, S90'a yaklaştıkça otomobilin aslında ne kadar alçak olduğunu farkettim. S90, sınıfının hem en uzun ve en geniş hem de en alçak otomobili. Bu da ister istemez güçlü bir görünümü beraberinde getiriyor. Sokakta gördüğünüz zaman ikinci defa bakmak isteyeceğinizi garanti edebilirim!
Yanına yaklaşınca ne kadar alçak olduğunu fark ediyorsunuz. 
İlk Microsoft Hololens deneyim oldukça "gerçekçi"ydi. 
Evet tasarım şahane, ancak coupe-vari yapı dolayısıyla aklımda hemen arka koltuk hacmi ile ilglii soru işaretleri oluştu. Arka koltuğa oturdum, diz mesafesi "gayet yeterli"ydi. Baş mesafesi ise "yeterli"ydi. Kabin XC90 ile neredeyse tamamen aynı diyebilirim. Bir başka deyişle, plastik nadir; deri ahşap ve metal cömertçe kullanılmış. İskandinav tasarımının bir getirisi olarak açık renkli malzemelerin de desteğiyle ferahlık üst düzey.

Türkiye'ye öncelikle 2 litrelik D5 dizel motor, 8 ileri otomatik şanzıman ve AWD dört tekerlekten çekiş sistemiyle gelecek olan S90, yaklaşık 290bin TL'den başlayan etiket ile satılıyor. Ön siparişleri başlayan model, Eylül ayında Türkiye'deki sahipleri ile ilk defa buluşacak.

Microsoft Hololens de S90'ı Karşılamak için Oradaydı.

Fuaye alanında Volvo S90 ile ilgili çeşitli özelliklerin tanıtıldığı standlar mevcuttu. Bunlar arasından benim ilgimi çeken ise artırılmış gerçeklik deneyini sunan Microsoft Hololens'in kullanıldığı "Volvo İnovasyon" standıydı.

Aslında bir stanttan çok bir oda olarak tanımlayabileceğim alanda, Microsoft Hololens'i kullanarak S90'da kullanılan güncel Volvo teknolojilerini deneyimledik. 
Oda içerisinde Volvo teknolojilerini (Intellisafe, City Safety, Pilot Assist...) size tüm detaylarıyla aktaran yetkilinin sesine, Hololens'in "gerçekçi, renkli ve canlı" görüntüleri eşlik etti. Karanlık odanın duvarları Hololens ile canlandı.

Microsoft Hololens, Türkiye'de ilk defa Volvo Car Türkiye tarafından kullanılmış oldu. Bir sonraki hamle ne mi olacak? Bimiyorum. Mesela Hololens  otomobilinizi evinizin konforundan sipariş etmek ya da otomobilinizle test sürüşüne çıkmak olabilir...

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..