12 Haziran 2016 Pazar

Uygun Fiyatlı "Warm Hatch". Hyundai i30 Turbo.


Hyundai i30 Turbo
i30, Hyundai için oldukça önemli bir isim. Hyundai i30 ismi ilk defa anons edildiğinde, Hyundai büyük bir dönüşüm ve gelişim sürecinin henüz başındaydı. Bu sürecin adı "Avrupa'ya Uyum Süreci"idi. İlk jenerasyon i30'un açtığı yolda Hyundai, Avrupalı rakipleri arasında söz sahibi olmaya başladı. İkinci nesil i30 da Güney Koreli markanın bu geleneği sürdürmesine yardımcı oldu. 


Stoplar LED'li.

Geçtiğimiz sene gördüğü makyajın ardından yenilenmek için hazır bekleyen ikinci nesil i30, en güçlü versiyonu i30 Turbo ile Akselerasyon'un test konuğu oldu. Aklımda kalan detayları hemen paylaşıyorum.

Çift egzos çıkışı gücü vurguluyor.
Hyundai i30'u beğendim, çünkü...

geri görüş kamerası güvenliği destekliyor.

18 inçlik janslar Sport donanımda standart.
Geri görüş kamerası, otomobilin arka tasarımındaki bütünlüğü korumak adına bagaj kapağının üzerindeki Hyundai logosunun arkasına gizlenmiş. Geri vitese geçtiğiniz zaman bu logo hareket ediyor ve altından geri görüş kamerası çıkıyor. Kameranın aktardığı görüntü iç dikiz aynasına yansıtılıyor. Böylelikle gözünüzü aynadan ayırmadan geri görüş kamerasının görüntüsünden faydalanabiliyorsunuz. 

Nasıl olduğunu anlamak için instagram hesabımızdaki kısa videoyu seyredin. 

...genel kullanım özellikleri başarılı.

1.78 metrelik boyumla ben otomobilin beş koştuğunda da oldukça rahattım. Otomobili sürerken de beni rahatsız eden bir unsurla karşılaşmadım. Her şey yerli yerindeydi, ama sanki bir lezzet eksikti. Bugün artık A sınıfı otomobillerde bile sunulmaya başlanan büyük multimedya ekranının eksikliği hissediliyordu.

...tasarımı dikkat çekici.

İç mekanda da kırmızı detaylar var. 
1.6 litrelik turbo motorlu i30'u Türkiye'de sadece Sport donanımı ile satın alabiliyorsunuz. Sport donanımımda diğer donanımlardan farklı olarak daha sportif ön ve arka tampon sunuluyor. Bu tamponların standart i30'dakilere göre beni daha fazla heyecanlandırdığını söyleyebilirim. Otomobilin kırmızı gövede rengi de bu i30'un daha sportif olduğuna ipucu niteliğinde. 18 inç jantlar ise cabası..

Turbo motor 186 bg maksimum güç üretiyor.
i30 Sport'un kabininde de kırmızı detaylara bolca yer verilmiş. Direksiyon, vites topuzu, kapı içi gibi noktalarda kullanılan kırmızı detayların haricinde, kırmızı dikişli spor koltuklar dikkat leri çekiyor. Bu koltukların yan destekleri hızlı girdiğiniz virajlarda sizi yerinizde tutmak için can atıyor.

Hyundai i30'u beğenmedim, çünkü...

...yakıt tüketimi yüksek.

1.6 litrelik benzinli turbo motor kağıt üstünde üstünde etkileyici değerlere sahip. 5500d/dak'da 186 bg maksimum güç ile 1500-4500d/dak arasında 265 Nm maksimum tork üretiyor. 6 ileri manuel şanzımanla satın alınabiliyor ve 0-100km/h hızlanmasını 8 saniyede tamamlıyor.

Performans hissi olarak "klasik" bir aile hatchback'i olmadığının sinyallerini veren i30 Turbo, konu yakıt tüketimi olduğunda konuyu hızla değiştirmeye çalışıyor. Şehir içinde 9.6 litre/100km olarak verilen fabrika tüketimi değerini açıkcası ben yakalayamadım. İstanbul şehir içinde yakaladığım en optimistik değer 11 litre/100km oldu.   
Sonuç

Hyundai, Avrupalı rakipleri karşısında başarı kazanmak için yeni bir döneme girmesi gerekiyor. Bu döneme açılan kapının şifresi ise i30'du. İlk nesliyle iddialı bir çıkış yapan ve Güney Koreli markanın yeni yönünü açıkca belli eden model, ikinci jenerasyonuyla da mevcut iddiasını koruyor. 
Uygun fiyatlı "Warm Hatch". Hyundai i30 Turbo.
Model hayatının sonuna yaklaşmış olması, rakipleriyle baş ederken zorlanması anlamına gelse de Turbo versiyonu i30'un oynayacak kozunun olduğunun en büyük kanıtı. Mevcut performans verileri onu "hot-hatch" ligine sokamasa da "warm-hach" yapabiliyor. i30 Turbo'nun, bugün bu fiyata (86.900TL) satın alabileceğiniz en hızlı kompakt hatchback otomobil olduğunu da unutmamak gerekli. Diğer taraftan benzer fiyatlara B sınıfı hot-hatchlerin de alınabiliyor olması, insanı düşünmeye sevk ediyor...

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

 
11. nesli ile satışta olan Toyota Corolla, artık daha "şık ve cool" bir görünüm ile yoluna devam ediyor. Makyajlı Corolla'nın 1-2 Haziran 2016 tarihlerinde Göcek'te düzenlenen Türkiye basın lansmanına katıldım.
Egea ailesinin ikinci üyesi Egea HB'i 14-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Bodrum'da yapılan Türkiye basın lansmanında inceledim. 
Makyajlı Ibiza Cupra'nın uluslararası basın lansmanına, Autocar Türkiye'yi temsilen 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde Barselona'da katıldım. 
Hyundai i20. İçimizden bir"i". 
Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6 (dizel-otomatik) Basın Lanmanı ve Test Sürüş Etkinliği, Edremit-Küçükkuyu-Çanakkale, 18-19 Mart 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..