14 Haziran 2016 Salı

Deniz, Kum, Güneş. Bir de Mazda MX-5.

2016 Mazda MX-5 1.5 Skyactiv-G.
Jinba Ittai, Japonca'da at ve binicisinin tek yürek olduğunu anlatan felsefenin adı. Bu felsefeye göre atı başarıyla kontrol etmenin yolu fiziksel güçten ziyade, at ve binicisinin uyumundan geçiyor. Bu ifadenin anlamını ve önemini bilmeniz özellikle önemli, çünkü bu hikayede atınız yeni Mazda MX-5, binicisi ise sizsiniz.

Mazda mühendisleri yeni MX-5'i tasarlarken bu düşünceyi aklından hiç çıkarmamış. Daha koltuğa oturduğunuz anda otomobille bir olduğunuzu hissedebiliyorsunuz. Atınızın (!) arkadan çekişli yapısı sürüşün ilk dakikalarında yüzünüzde sebepsiz bir gülümseme oluşmasını sağlıyor. Şanzımanla yeterince zaman geçirdiğinizde ise kısa yolları ve kemikli geçişleri çoktan mest ediyor. Manuel açılan tavanı kolayca açtığınızda gülüşünüz çok uzaklardan fark edilir bir hal alıyor. Yol tutuş mu? İşte o, zaman zaman kahkaha atmanızı sağlıyor.

Bu neşemin bir diğer sebebi de koltuk kafalılarının içine
gizlenen BOSE hoparlörler.
Tavanı kapalıyken de çekili görünüyor.
Öyle değil mi?
Türkiye yollarında dolaşacak olan MX-5'ler 1.5 veya 2.0 litrelik atmosferik benzinli iki motor seçeneğine sahip olacak. İki motor da sadece, 6 ileri manuel şanzımanla satın alınabilecek. Türkiye'deki satışların büyük bölümünü oluşturması beklenen 1.5 motor 7000d/dak'da 131 bg güç ile 4800d/dak'da 150 Nm tork üretirken, 2.0 motor 6000d/dak'da 160 bg güç ile 4600d/dak'da 200 Nm tork üretiyor. 0-100km/s hızlanma süresi ise iki motor sırasıyla 8.3 ve 7.3 saniye olarak veriliyor. Yüksek hacimli motorun bir diğer farkı, sahip olduğu sınırlı kaymalı diferansiyel.


Deniz, kum, güneş. Bir de Mazda MX-5. :)
Power donanımından itibaren Bose ses sistemi sunuluyor. 8+1 ses düzenine sahip sistemde 4 hoparlör koltuk kafalıklarına 
yerleştirilmiş. Yani, koltuğa oturduğunuzda 
kafanızın hemen sol ve sağ yanında birer hoparlör bulunuyor. Böylelikle üstü açık kullanımda dahi müzik keyfiniz sekteye uğramıyor. Ayrıca tavanın açık ya da kapalı olduğunu algılanıp ses optimizasyonunu buna göre ayarlanıyor.

MX-5 ile ilgili hoşuma gitmeyen hiçbir şey yok mu peki? Aslında bir tane var. Kabin günlük kullanımda kulanışlılık adına yeterli değil. MX-5'te kabinin darlığından dolayı torpido gözü ve kapı içi gözleri yok. Torpido gözü yerine iki koltuk arasında kilitli kapaklı bir göz var. Ayrıca orta konsolda bir iPhone alacak büyüklükte kapaklı bir alan ile dirseğinizin arkasında kalan iki bardaklık yer alıyor.


Benim için sorun olmayan, ancak bazı uzun boylu arkadaşlarımın hoşnut olmadığı nokta ise, kabinin sınırlı yapısı. Direksiyonun derinlik ayarı, koltukların yükseklik ayarı yok. Koltuğu ileri götürdüğünüzde aynı zamanda yükseliyor, geri götürdüğünüzde benzer bir şekilde alçalıyor. Mazda mühendisleri kabinin sınırlı hacminden dolayı ortaya çıkan bu çözümü "koltuğu direksiyona yaklaştırmak isteyen insan, aynı zamanda yükseltmek de ister" diyerek açıklıyor. 

2016 Mazda MX-5 1.5 Skyactiv-G
1.78 cm boyumla ben, ideal sürüş pozisyonumu bu kısıtlamalara rağmen kolaylıkla bulabildim. Buna karşın 1.85'in üzerindeki bazı arkadaşlarım kabinde rahat edemediklerini belirttiler. Size tavsiyem, otomobilin içine oturup bizzat kendiniz deneyimlemeniz. Otomobile sığmazsanız üzülmeyin demek isterdim, ama en başından söylediğim gibi kaçıracak büyük bir sürüş keyfiniz var!

Fiyat Bilgisi

Yeni Mazda MX-5'in 1.5 motorlu versiyonu üç donanım seçeneğine (Motion, Power, Power Sense) sahipken, yüksek hacimli 2.0 motorlu versiyonu ise sadece en üst donanım seviyesi (Power Sense) ile satın alınabiliyor. Fiyatlar ise 102.000 TL ile 150.000 TL arasında değişiyor. Detaylı fiyat ve donanım bilgisi için buradaki dökümanı inceleyebilirsiniz. 


--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..