17 Haziran 2016 Cuma

Artık İçi de Dışı Kadar Çekici. Makyajlı Mazda 6.

Mazda 6 makyajlandı. Söylemiş miydim?
Mazda 6'yı ilk defa test ettiğimde "Ayaklı Heykel" başlığını kullanmıştım. Bugün ise Mazda 6'nın makyajlanan modeli ile birlikteyim ve yeni modelle buluşana kadar aklımda tek bir soru vardı: Bir heykel ya da bir sanat eseri nasıl makyajlanır? Makyajlanmalı mıdır? Küçük değişiklikler yapılarak ve özü bozulmadan iddiası nasıl tazelenir?

Makyajlı 6 ile buluştuktan sonra anladım ki Mazdacılar bu işi gayet iyi kotarmış. Genel olarak başarılı olan ürünlerinin ruhunu bozmadan iddiasını tazelemiştir. ek eleştirebildiğim nokta olan yaşlı görünen eski iç mekanı yenilemişler. Görselleri artık çağdışı kalmış multimedya ekranını günümüze uygun modern bir ekranla yenilemişler.
Yeni LED farlar ve sis farı çevresinde farklılaşan tampon
tasarımı, Mazda 6'nın çehresini tazelemiş.
Makyajlı Mazda 6'yı sevdim çünkü...
Makyaj öncesindeki etkileyici görünüm aynen
devam ediyor.

...tek sevmediğim nokta olan iç mekan yenilenmiş.


Mazda 6 ile ilgili eleştirdiğim ana nokta, dış tasarımın kusursuzluğunun yanına yaklaşamayan iç mekanıydı. Yaşlı hissettiriyordu. Ayrıca, eski grafiklere sahip başarısız bir multimedya ekranı vardı.

Makyaj sonrası arka stoplar LED'lendmiş ve iç deseni
yenilenmiş. 

Makyajla birlikte iç mekan tasarımı güncellenmiş. Malzeme kalitesinde eskiden de sorun yoktu, ama şimdi tasarımı da oldukça çekici. Bu arada, multimedya ekranı yenilenmiş. Güncel Mazda modellerinde de kullanılan ve merkezi kontrol sistemine sahip multimedya ekranı makyajlı 6'da da yerini almış. Ekran artık konsola gömülü değil. Bu sayede daha alçak tasarlanabilen ön konsol ferahlık hissini artırmış. 


...dış tasarım, kusursuzluğu bozulmadan tazelenmiş. 

Makyajla birlikte Mazda 6'nın iç tasarımı artık dış
tasarımının yanında geride kalmıyor.  

Mazda 6, Japon markanın güncel tasarım dili "Kodo: Hareketin Ruhu"nun ilk temsilcisi olarak yollara çıktı. İlk andan itibaren beğenilen tasarım, bana sorarsanız üzerinden yıllar geçse bile eskimeyeceğe benziyordu.


Mazda tasarımcıları da benimle aynı düşüncede olacaklar ki dışarıda sadece minör değişiklikler yapmayı yeterli bulmuşlar. Arka cephede daha berrak camlara sahip arka stoplar fark ediliyor. Ön yüzde ise xenon'dan LED'e terfi eden ön farlar öncelikle fark ediliyor. Dikkatli gözler ise ön tamponda sis farları ve çevresindeki tasarımın değiştiğini de farkedeceklerdir.


...mühendislik harikası benzinli motoru sevmemek için sebep yok.


Mazdacılar amiral gemilerinde sadece kozmetik iyileştirmeler yapmışlar. Yani, motorlarda bir yenilik yok. Test aracında kullanılan 2 litrelik benzinli atmosferik motor, hala seri üretimdeki en verimli benzinli ünitelerden birisi olma ünvanını koruyor. 


Mazda 6'nın 2litrelik atmosferik benzinli motoru dünyanın en yüksek sıkıştırma oranına sahip motoru olarak biliniyor. 6000 d/dak'da 165bg maksimum güç ile 4000 d/dak'ta 210 Nm tork üretiyor. İstanbul içindeki gündelik hayatımda normal kullanımda 8.2litre/100km gibi 2.0 litre klasmanındaki bir motora göre efsanevi sayılabilecek bir tüketim değerine ulaştım.

Tabii şanzımanı Sport moduna (bu arada makyajla birlikte şanzımana Sport modu eklenmiş.) alıp gazla daha yakın ilişkiye girdiğiniz zaman tüketimi iki haneli değerlerin üstüne çıkarmak zor değil. 

Otomatik şanzımanın artık "Spor" modu
var. Direksiyonun hemen yanındaki
bir buton yardımıyla değiştiriliyor.

Mazda 6'yı sevmedim çünkü...


...dizel motor oldukça yüksek fiyat etiketine sahip.

Mazda 6 makyajdan önce sadece 2.0 litrelik benzinli motor ile satılıyordu. Makyajdan sonra ise dizel motor da fiyat listesindeki yerini aldı. Yalnız bir sorun vardı. Dizel motorun hacmi 2.2 litreydi. 


2 litrelik benzinli motorlu Mazda 6'lar, ülkemiz vergi düzeninde 1.6-2.0 litre arasındaki motorlara uygulanan %90'lık dilime takılıyordu. Bu yüzden, 1.6 ve daha düşük hacimli motorlara sahip rakiplerinden daha yüksek fiyatlara satılıyordu. Dizel motorlu Mazda 6'lar ile 2.2 litre hacmi dolayısıyla en yüksek vergi dilimine girerek %145'lik vergiye maruz kaldı. Başka bir deyişle, fiyatları oldukça yukarıda. Mazda Türkiye ise, sadık Mazda tutkunlarının talepleri doğrultusunda dizel motorlu Mazda 6 da ithal etmeye başladı. 


Bu arada, benzinli Mazda 6'nın fiyatları 149bin TL, 2.2 litrelik dizel Mazda 6'nın fiyatları ise 240bin TL seviyesinden başlıyor. Detaylı fiyat listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Her açıdan etkileyici görünüyor ve genel olarak oldukça başarılı! Bir de yüksek fiyatı olmasa...

Sonuç

Mazda 6, ülkemiz vergi düzeninde(!) fiyat dezavantajına sahip olsa da keyifli sürüşü, başarılı donanımı, kusursuz tasarımı ile rakiplerinin karşısına başarılı bir paket olarak çıkıyor. Opel Insignia ve VW Passat gibi modellere göz gezdiriyorsanız, Mazda 6'ya da kesinlikle göz atmanızı öneririm.


--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Yeni BlueHDi EAT6 dizel-tam otomatik kombinasyonu artık Peugeot'nun amiral gemisi 508'de de sunuluyor. 
Yeni modeli sahip modeli Bodrum'da düzenlenen Türkiye lansmanında kullanma fırsatı buldum.

1 yorum:

  1. ” then the other scholar would choose a card within the asking college students hand and say “I’d like _____.” Repeating with the other associate so that every scholar would receive a card. Once everyone was finished, I would then reveal excessive cards or low win utilizing the presentation. Then the students would check the numbers at the bottom of the cardboard and compare with their associate. The scholar with the highest/lowest quantity would win that spherical. Another curious truth to notice is that some 카지노 wheels function a brake, which can sluggish the rotation of the wheelhead.

    YanıtlaSil

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..