21 Kasım 2015 Cumartesi

Hyundai i20 Coupe. Mahallenin Yakışıklısı.

Hyundai i20 Coupe 1.4 MT
Türkiye'de tek motor, iki şanzıman ve tek donanım ile satılan Hyundai i20 Coupe, manuel şanzımanlı versiyonuyla test konuğum oldu. Bakalım i20 Coupe, 5 kaplı kardeşi o gibi İçimizden Bir"i" olmaya mı devam ediyor yoksa yakışıklı bir jön olup bizi çoktan unutmuş mu?

Hyundai i20 Coupe'yi sevdim, çünkü...

...dış tasarımı şahane.

Siz ne düşünürsünüz bilmiyorum, ama Hyundai i20 Coupe'nin dış tasarımı benim oldukça hoşuma gidiyor. Ön yüz ilk bakışta hatchback karoserle birebir aynı gibi gözükse de birkaç saniye sonra aslında tek benzerliğin ön farlar ve Hyundai logosu olduğunu anlıyorsunuz. 

i20 Coupe ön tamponu ile 5 kapılı kadeşinden ayrılıyor. 
Ön yüzde ızgara, tampon ve sis farlarının tasarımı Coupe'ye özel. Arka kısımda ise, daha basık stoplar, dar arka cam, spoyler ve farklı arka tampon Coupe'yi tamamlıyor.
5 kapılı i20'de de bulunan C sütunundaki siyah şerit, Coupe karosere uygun olarak bu sefer daha basık bir tasarıma sahip.
...günlük kullanım için ideal. 

İç mekan i20 ile birebir aynı. Tüm kumandalar ve ekranlar ergonomik bir şekilde yerleştirilmiş. Klima ve radyo arayüzü basit tutulmuş. Kullanım adına iç mekanda zaten bi' sorun yoktu, Coupe karoserin bazı kullanışlı olmayan öğeleri de yapılan tasarım oyunlarıyla en aza indirgenmiş.

İç mekan i20 ile birebir aynı. 
Kullanışlı olmayan öğelerin başında i20 Coupe'nin kapıları geliyor. Kapılar, her coupede olduğu gibi bir hayli geniş açılıyor. Bu durum arka sıraya geçişi kolaylaştırsa da dar otopark alanlarından çıkışı zorlaştırıyor. Ayrıca, B sütununun da sürücüden uzaklaşmasına sebep olduğu için emniyet kemeri ile aranıza mesafe giriyor. Ne var ki, emniyet kemeri uzatması sayesinde, kemerinizi takmak için B sütununa kadar uzanmanıza gerek kalmıyor. 
Emniyet kemeri uzatması, uzun kapıların yarattığı hengameyi ortadan kaldırıyor.
...arka koltuklar iki kişiyi rahat ettiriyor.

1.78 boyumla ben, sürücü koltuğunu kendime göre ayarladıktan sonra arka koltukta rahatlıkla oturabildim. Burada, iki kişi için yeterli omuz mesafesi sunuluyor. Diz mesafesi de fena sayılmaz. Tek sıkıntı 180cm'in üzerindeki kişilerin kafalarının yavaş yavaş temas etmesi olarak sayılabilir. 

Arka koltuklar iki kişiyi rahatlıkla mutlu edecektir. Burada, yeterli diz ve baş mesafesi mevcut.
Hyundai i20 Coupe'yi sevmedim, çünkü...

...motoru ve sürüş özellikleri tasarımının gerisinde kalıyor.


Bu cümleyi aslında ben söylemedim, ön yolcu koltuğunda oturan bir arkadaşım söyledi. Hatta ne söylediğini direkt aktarayım: "Araba dışarıdan çok sportif gözüküyor, ama ben direksiyon başında olmamama rağmen sürüşün zevksiz olduğunu hissedebiliyorum."


Arkadaşım bu yorumunda haksız sayılmaz. Hyundai'nin sürüşü eğlenceli olmaktan uzak. Direksiyon, yolla iletişim kurmanız için uğraştığını size hissettirmiyor. Ayrıca, 6000d/dak'da 100 hp maksimum güç ile 3500d/dak 135 Nm tork üreten 1.4 litrelik atmosferik benzinli motor, tatmin edici bir performans sunamıyor. 


Bu arada, motor yeterli performansı vermekte zorlansa da yakıt tüketimiyle yüz güldürüyor. i20 Coupe ile yakaladığım 5.9 litre/100km'lik İstanbul içi ortalama yakıt tüketimi değerini, çoğu 1.6 dizel otomobille tutturamadığımı belirteyim. 
Bu tasarıma, 1.4 litrelik atmosferik motor gitmemiş. :(
Sonuç

5 kapılı i20'yi incelediğim test yazısının başlığını "Hyundai i20. İçimizden Bir"i" olarak koymuştum. Coupe karoserde de gayet net bir şekilde görülüyor ki i20 tüm model çeşitleriyle içimizden biri olmaya devam ediyor. Daha yakışıklı oluşu burnunu havaya kaldırmaktan ziyade onu bence daha da içimize almamıza neden olmuş.

Uygun fiyatlı ve makul kullanım giderlerine sahip ve bunu sportif bir gövde altında sunan bir model arıyorsanız i20 Coupe'yi incelemenizi tavsiye ederim. 

Şayet bütçeniz yaklaşık 10bin TL kadar daha fazlaysa turbo benzinli motora ve manuel şanzımana sahip Opel Corsa Sport'u da gözden geçirin derim.


--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..