19 Kasım 2015 Perşembe

Citroën C4 Picasso. Baba Olmak İsteyeceksiniz.

Citroen C4 Picasso 1.6 BlueHDi EAT6
Daha uzun ilişkilerde bile başarılı olamamışken baba olmaya en azından şimdilik pek niyetim yok. Daha doğrusu, yoktu. Citroën C4 Picasso'yu kullanana kadar yoktu.

Citroën C4 Picasso ile çok değil, dört gün geçirdikten sonra ise, baba olma aşkım kabardı. Otomobilin tüm koltuklarının aile üyeleriyle dolu olduğu uzun yolculuklara çıkmayı hayal ettim. Bu sırada bize eşlik eden otomobilin de Citroën C4 Picasso olduğunu.. Ya da sadece Picasso satın almak için bahane uyduruyorumdur. Bilmiyorum. ;)
Makyajın getirilerinden birisi LED yeni stoplar.
Picasso’yu sevdim, çünkü…

...bugüne kadar kullandığım en ferah otomobil o.

Geniş yan cam yüzeylerinin yanı sıra Picasso sürücüsüne çok iyi davranıyor. Panoramik ön cam başınızın üstüne kadar uzanıyor. Bir başka deyişle, otomobili sürerken Cabrio sürermiş gibi hissediyorsunuz. Görüş alanınızda tavandan bir parça bulunmuyor. Benim gibi açık hava meraklısı sürücüler bu duruma bayılacaklar.
C4 Picasso'nun panoramik ön camı o kadar geniş ki İzmir'in simgesi Hilton'u bile kesintisiz görebiliyorsunuz. :)
Bu arada, Picasso’nun ferahlığı sadece geniş camlarından kaynaklı değil. Konsol tasarımı da otomobilin oldukça havadar olmasını sağlıyor. Picasso’nun direksiyon kolu otomobilin direksiyonun arkasında. Vites konsolundan boşalan alansa, ekstra ferahlık anlamına geliyor.
Vites kolu direksiyonun arkasına taşınmış. Eski otomobillerdeki ya da bazı güncel Mercedes-Benz modellerindeki gibi..
...aktif gergili emniyet kemeri kendimi güvende hissettirdi.

Picasso'nun sürücü ve ön yolcu emniyet kemerleri aktif gergili olma özelliğine sahip. Otomobili ilk çalıştırdıktan sonra belli bir hızın üzerine çıkınca emniyet kemerleri sizi gerilip sizi sıkıyor. Bu özellik kendimi güvende hissetmeme yetti.

Ayrıca, şeritten ayrılma uyarı sistemi de emniyet kemeri titreşimler göndererek sizi ikaz ediyor.
Yanal rüzgarlar, C4 Picasso'nun en büyük düşmanı.  
...amacına hizmet ediyor.

Bir MPV’den olmasını beklediğiniz gibi Picasso’nun tüm koltukları eşit erecede ferah, geniş ve kullanışlı. Arka sırada bağımsız üç koltuk var. Sırtlık eğimleri de ayarlanabiliyor. Koltuk arkası tepsileri, arka kapılarda güneşlikler ve arka koltuk yolcuları için havalandırma çıkışları da unutulmamış. Bu arada, bagaj da devasa. Eksik birşey kaldı mı? Bence, kalmadı.
Picasso'nun arka koltukları bağımsız olarak ileri geri hakeret edebiliyor, koltukların sırtlık eğimleri ayarlanabiliyor. 
...multimedya cihazlarınızı en çok seven otomobil o.

Vites konsolundan boşalan alanda (hemen elektronik park freninin altında) büyük kapaklı bir göz var. Bu bölmenin içinde 2 USB, Aux ve 220V priz girişleri bulunuyor. Ayrıca, bu bağlantılar elektronik cihazlarınızı koyabileceğiniz kapalı bir bölümde yer alıyor. Sizce de çok kullanışlı değil mi?
Multimedya cihazlarını en çok seven otomobil ödülünü C4 Picasso'ya veriyorum.
Picasso’yu sevmedim, çünkü…

...yeni motor-şanzıman konforlu olsa da yakıt tüketimi artmış.

En başından söyleleyim ki yanlış anlamayın, eski otomatikleştirilmiş robotize şanzımanı sevdiğim filan yoktu. Yeni şanzımanın son derece konforlu olduğu ve Picasso’nun elini güçlendirdiği aşikar. Ne var ki bu takasın karşılığında yakıt tüketim değerinin 6.5’dan 7.0 litre/100km seviyelerine çıktığını bilin.
Şehir içi yakıt tüketimi biraz artmış olsa da Picasso'nun şehirlerarası yakıt tüketim değeri hala başarılı. Ben İstanbul-İzmir yolculuğum sırasında 4.2 litre/100km değerine ulaştım. Dur-kalklarla birlikte ortalama hızım 90km/h saatti. 
Sonuç

Yazının başında da belirttiğim gibi C4 Picasso, beğenimi kazanan otomobillerden birisi. Hatta, az kalsın yaşam tarzımı bile değiştirmeme sebep oluyordu. :) Kozmetik makyajın üzerine gelen yeni dizel-tam otomatik motor şanzıman yeniliği ise, benim neznimde Picasso'yu Scenic, C-Max, Verso ve Fransız kardeşi 3008'in önüne geçirip rahatlıkla sınıf birincisi yapmaya yetiyor.
Gündoğdu Meydanı'nda fayton park alanına park ettik, ama bir sorun olmaz umarım. Bi' fotoğraf çekip hemen ayrılacağız.
---

Fotoğraflar için Sevgili babam Adil Alpkoçak'a teşekkürler. :)

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

İzmirli Otomobil Bloggerının Test Otomobili de İzmirli Olur! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..