16 Şubat 2015 Pazartesi

Sezgisel Liderlik, Sezgisel Otomobiller ve Volvo

At destekli sezgisel liderlik eğitiminin verildiği Atla Gelişelim'den geçtiğimiz sene sonunda haberim olmuştu. Atla Gelişim'in kurucusu, aynı zamanda ana eğitmeni İlginay Hanım'ın verdiği bir seminere katılmıştım. O, konuşması sırasında şu kilit cümleyi kurdu: "Bugüne kadar mantık ve aritmetik çerçevesinde öğrendiğiniz bilgiler sizi müdür yapabilir, ancak lider olabilmek için sezgisel yönünüzü de güçlendirmeniz gerek". Açıkcası bu cümleden etkilendim ve Akselerasyon'da "sezgisel liderlik" konusunu bir şekilde nasıl işleyebileceğimi düşünmeye başladım. Deyim yerindeyse kafamda şimşekler çakarak şu anda okuduğunuz bu yazının taslağı da saniyeler içinde şekillendi.  
Hayvanlar aleminin en sezgiseli ile otomobil dünyasının en sezgiseli bir arada. 
İlginay Hanım'ın konuşması sonrasında yanına hemen yanına gittim, kendimden ve blogger kimliğimden biraz bahsedip Akselerasyon'da paylaşmak istediğim içeriği aktardım ve ekledim: "Bugün bir Volvo'nun direksiyonuna geçtiğimde Volvo'nun güvenlik teknolojileleri sayesinde sezgilerim zaten otomatik olarak ikiye, hatta üçe katlanıyor."

İlginay Hanım ilk önce söylediğim cümleye anlam veremeyerek duraksadı. Ardından espriyi patlattı, "Ben Volvo'lara daha eğitim vermedim ki" dedi. :) Bu kısa tanışma sonrasında iki defa onun eğitimlerine katılma imkanı buldum ve aynı zamanda şu anda okuduğunuz bu içeriği de yarattık.


Sezgisellik ve Sezgisel Güvenlik Teknolojileri


Türkçe sözlüklerde sezgisellik, "bütünü bir anda yakalamaya ve kavramaya yönelten düşünme yolu" olarak tanımlıyor. Bu yazıda bahsi geçen sezgisel güvenlik teknolojilerini ise, "trafikte bizim algımız dışında olup bitenleri de algılamamızı sağlayan teknolojiler" olarak tanımlayabilirim. 

Volvo, güncel güvenlik teknolojileri sayesinde bugün yollarda olan en sezgisel otomobillerden biri. Mesala ben fark edemesem bile otomobilin önüne aniden atlayan bir insanı sezip otomatik fren yaparak olası bir kazaya karşı hem beni hem de sokağa atlayan o kişiyi koruyabiliyor. (City Safety) Yine benim fark etmediğim, ancak kör noktama giren araçlara karşı da beni uyarabiliyor. (BLIS) Şeridimin dışına kaydığımda bunu algılayıp uyarı veriyor. (Lane Departure Warning) Tüm bunlara ilaveten yeni Volvo XC90'da sunulacak olan bir özellikle, otomobilin yol dışına savrulup kaza yapacağı sezildiği anda, yolcuların kazadan en az kayıpla kurtulması için otomobil elinden gelen tüm önlemleri alıyor. (Run Off Road Protection) 
Peki, Neden Volvo?

Aslında yukarıda saydığım güvenlik donanımlarını bugün birçok diğer marka da sunuyor. Volvo ise, geleceğini bu tip sezgisel güvenlik teknolojileri üzerine kurmuş, bu teknolojileri ilk geliştiren markaların başında geliyor. Ayrıca, güvenlik dendiği zaman akıllara gelen ilk otomobil markası da çoğu zaman Volvo oluyor. Öyle ki 2020 vizyonları“2020 yılında yeni bir Volvo otomobilin içerisinde hiç kimse ölmeyecek ya da ciddi şekilde yaralanmayacak” şeklinde belirleyecek kadar da bu işe bağlılar. Tüm bu sebepleden dolayı, "sezgisel liderlik" kavramını en çok yakıştırdığım yegane otomobil markası ister istemez Volvo oluyor..
3 noktalı emniyet kemerini geliştirip* patentini alan (1959) ve bu patentin kullanımını tüm otomobil markalarına ücretsiz açan Volvo'nun ta kendisi. En güvenli SUV olarak lanse edilen yeni XC90'ın emniyet kemer tokalarında Volvo'nun tarihine  selam çakan bu detayı göreceğiz. 
2020, Sezgisel Otomobillerde Bir Dönüm Noktası Olacak.

Çok değil 2000'li yıllarda yolcu hava yastığı otomobiller için bir lüksken, 2010'lu yıllara gelindiğinde çoğu otomobil kendi kendine otomatik fren bile yapmaya başladı. Gün geçtikçe, sürücülerin fark edemediklerini daha çok fark etmeye, bizlerin sezgisel yönlerini daha çok doldurmaya devam ediyorlar. Peki, bunun sonu nereye varacak? Sahip olduğumuz tüm yetilerimizi otomobil teknolojisine tanıttığımız zaman ne olacak? Bu sorunun en muhtemel cevabı otonom sürüş teknolojisi. Çok değil, yaklaşık 5 sene sonra 2020'de Volvo da dahil olmak üzere birçok otomobil markası otonom sürüşe sahip, yani sürücünün hiçbir müdahelesi olmadan A noktasından B noktasına gidebilen otomobillerini satışa çıkacak. Hatta, bu yeni dünya düzenine teknoloji şirketleri de dahil olacak.. Google'ın direksiyonsuz otomobili ile Apple'ın yakında tanıtması düşünülen yeni teknolojik otomobili bu durumun en somut örnekleri...

Volvo'nun City Safety, sistemi tüm modellerde standart sunuluyor. Sistem, ön camın üstündeki sensör ve kameralar sayesinde çalışıyor. Ön panjurun solundaki siyah plastik parça ise, opsiyon olarak satılıyor ve Adaptif Cruise Control(ACC), sisteminin çalışmasını sağlıyor. ACC, 200 km/h'e kadar olan tüm hızlarda, otomobilin önünde bir otomobil algıladığı zaman hızını otomatik yavaşlatıyor, otomobilin önünde yeterli mesafe olunca yine sizin önceden ayarladığınız hıza çıkıyor. Ayrıca, dur-kalk trafikte de çalışarak büyük kolaylık sağlıyor. 
Volvo kanadında ise, 2020'den önce 2017 de önemli bir yıl olacak. Zira, sezgisel yönleri en üst düzeye ulaşmış 100 adet Volvo, test ve geliştirme amacıyla Volvo'nın anavatanı İsveç'te gerçek trafiğe karışacak. Otonom sürüş sistemi gerçek trafikte, gerçek sürücü davranışlarına göre son halini alıp 2020'da satışa sunulacak.

***


Bu arada unutmadan, Atla Gelişim'de neden zebralardan yada köpeklerden değil de atlardan destek alındığını söyleyeyim. :) Atların aritmetik zekalarının çok zayıf olması, onların sezgisel zekalarının son derece gelişmiş olmasına imkan tanımış. Atlar, bugün hayvanlar aleminde sezgileri en güçlü hayvanlardan birisi olarak biliniyor. Eğitimsiz ve ortalama bir at, bir insanın algılayabileceğinin 1000 katı kadar daha büyük bir hacmi hissedebiliyor. Bir Volvo, bugün henüz o seviyeye ulaşmamış olsa da (City Safety, şimdilik 50km/h hıza kadar çalışıyor.) bu durum ileride onun, sezgileri en güçlü hayvanı geçemeyeceği anlamına gelmiyor ;)

Sezgisel otomobil teknolojileri, yeni bir dönemece giriyor. Kimileri otomobillerdeki eski sürüş tadının kalmayacağını düşünse de hayatı büyük ölçüde kolaylaştıracak ve güvenli hale getirecek bu teknolojileri ben sabırsızlıkla bekliyorum.  
Çekim mekanı ve içerik desteği için Atla Gelişelim'e teşekkürler. 

*volvocars.com

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Güvenlik üzerine kurgulanmış, birbirinden yaratıcı Volvo reklamlarının hepsi bu yazıda! #reklampazarı - Volvo
Sporcu Şirin; Volvo V40 R-Design 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..