27 Ocak 2015 Salı

Volvo S60 Inscription, Amerika'ya İhraç Edilecek Çin Üretimi İlk Otomobil Olacak

Volvo S60 Inscription, standart S60'dan 3.4 inç(yaklaşık 8.6 cm) daha uzun dingil mesafesine sahip. Yani, limuzin konforunda arka koltuk ferahlığı sunuyor. S60 Inscription'ın kalbinde 240 beygir üreten 2 litrelik turbo benzinli T5 motor görev yapacak. Model, önden yada dört tekerlekten çekişli olarak alınabilecek. 
Volvo, standart S60'a göre daha uzun dingil mesafesine sahip S60 Inscription'ı Amerikan pazarında satışa sunmaya hazırlanıyor. S60 Inscription Amerikan otomotiv tarihinde önemli bir yer edinecek; çünkü modelin üretim yeri Volvo'nun Çin'deki Chengdu fabrikası. Bir diğer deyişle, Volvo S60 Inscription Çin'de üretilip Amerika'ya ihraç edilen ilk otomobil olarak tarihe geçecek.

2000'li yıllarda Ford grubu bünyesinde olan İsveçli premium otomobil devi Volvo Cars, "yeterince" kar etmediği düşüncesiyle 2000'lerin sonunda Ford tarafından satılığa çıkarılmıştı. Bunun üzerine, Çin'in en hızlı büyüyen* otomotiv devi Geely, 2008 yılında Volvo'ya talip olduğunu açıklamış, ardından 2010 yılında 1.8 milyar dolar ödeyerek Volvo'yu bünyesine katmıştı. Bu alışveriş sonrasında ise, Volvo'nun yeni dönemi başladı. Finansal olarak önünde hiçbir engel kalmayan Volvo, önce tüm ürün ve motor yelpazesini %100 Volvo Ar-Ge'si ile yeniden şekillendireceğini açıkladı. Sonra, yapılacak yatırımlarla Çin pazarının iki ana pazarlarından birisi olmasını sağlayıp, 2020 yılında global satış adetlerinin bugünkü değerlerin iki katına, yani 800bin otomobilin üzerine, çıkarılmasının hedeflediğini duyurdu. Çin'de 3 adete kadar fabrika açılması da Volvo'nun açıkladığı planları arasındaydı. 
Volvo S60L. Volvo Cars Chengdu Plant, China. 
Volvo'nun Çin'de açtığı ilk üretim tesisi, Chengdu fabrikası, Kasım 2013 yılında üretime başlamış ve fabrikada üretilen ilk model ise S60'ın uzun dingil mesafeli versiyonu S60L olmuştu. Temelde Çin pazarının istekleri doğrultusunda geliştirilen S60L, Volvo'nun 2014 yılında Çin'deki satışlarının 2013 yılına göre %32.8 oranında artmasını (Çin otomotiv pazarı büyümesinin iki katından daha fazla) sağlamıştı. 2014 içerisinde ise, Chengdu fabrikasında üretilen S60L, S60 Inscription adı altında Amerika'ya ihraç edilecek. S60 Inscription, Çin'de üretilip Amerika'ya ihraç edilen ilk model olacak. Bu noktada akıllara gelen ilk soru işareti ise, Çin üretimi bir otomobilin Amerikan pazarında nasıl karşılanacağı ile ilgili. 
Volvo S60 Inscription, 19 inçlik jantlar, daha geniş arka koltuklar, ekstra iç ambiyans aydınlatması gibi detaylarla standart S60'lardan farklılaşıyor.
Bu konuya ben kendimce şu şekilde yorumluyorum: Çin malı diye tabir edilen düşük kaliteli "uyduruk" ürünlerle meşhur olan Çin endüstrisi aynı zamanda en yüksek kalitede üretim yapan tesisleri de bünyesinde barındırıyor. Örneğin, şu anda okuduğunuz bu yazıyı Çin'de üretilen Amerikan malı Apple Macbook Air'ımda yazdım. Çin üretimi olan ve Eylül 2012'den beri kahrımı çeken bilgisayarım bu zamana kadar da beni üzmedi. Yani, bir markanın Çin'de üretim yapması o markanın mevcut üretim kalitesinin altına düşeceğini göstermez. Aksine, hiçbir marka bu zamana kadar binbir zorlukla yücelttiği marka imajını tek celsede böylesine küçük bir hamle ile düşürmez. Şayet üretim kalitesinin düştüğü gözlemlenseydi Volvo ne Çin'de fabrika açardı ne de o fabrikada üretilen bir modeli Amerika gibi bu konuda ince eleyip sık dokuyan bir pazara ihraç ederdi. 

Bu benim düşüncem tabii. Amerikalı alıcıların tepkisi ne yönde olacağını S60 Inscription bu yaz satışa sunulduktan sonra gözlemleyebileceğiz.

*Forbes, 2013.

Kaynaklar
Volvo Cars Global Press Room 
Financial Times--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..