7 Ocak 2015 Çarşamba

Eski Hot Hatchlerden Kim Kaldı Ki?

VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Golf GTI'ın Pazartesi günü saat 11 gibi teslim edileceği konusunda anlaşmıştık. O gün geldi ve saat 11'e dakikalar kala Doğuş Otomotiv yetkilileri aracı getirdiklerini haber verdiler. Golf GTI'ı uzun süredir merak ediyordum, hızlıca bulunduğum binadan indim. Anahtarını aldım. Kapıyı açıp GTI'ın içine oturmamla araçla daha ilk andan bütünleştiğimi hissetmem bir oldu. Bedenimi sıkıca saran spor koltuklar, alçak oturma pozisyonu ve küçük GTI dokunuşlarına sahip sürücü odaklı kokpit son derece misafirperver ve davetkar bir şekilde beni karşıladı.
VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Sonra,park yeri aramaya başladım. Şansa bakın ki hafta içi gündüz saatleri olduğu için park yeri bulamadım. Bunu fırsat bilip soluğu bir güzel dağ yolunda aldım. Geri dönüşüm ancak bir saat sonrasını buldu. :)

***

Dağ yolundaki ilk heyecan ve 300km'ye yaklaşan kullanımım sonrası GTI'ın başarılı bir hot-hatch olduğunu söyleyebilirim. Vites kulakçıkları direksiyona yapışık. (Evet, direksiyonu çevirdiğinizde parmaklarınızla bağlantıyı koparmıyorlar.) 6.5 saniye 0-100 değeri sadece kağıtta etkileyici durmuyor, Golf GTI gerçek hayatta da hızlı hissettiriyor. Yüksek devirlerde vites büyülttüğünüzde egzozun derinliklerinden gelen küçük patlama sesleri küçük şeylerin insanı ne kadar mutlu edebileceğinin en somut öreneği :) 

Golf GTI'ın yol tutuşu muazzam seviyede. ESP'nin de yardımıyla Golf GTI virajlarda pençelerini yola yapıştırıyor. ESP'yi kapatıp virajlarda gazı biraz daha açarsanız otomobilin arkası, kayma görevini ön akstan devralıyor.
VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Tahmin edebileceğiniz gibi Golf GTI'ın sürüş karakteri standart Golf'lere kıyasla daha sert. Bu sert karakter de sizi tatmin etmiyorsa sürüş modunu Normal'den Sport'a geçirerek daha keskin gaz, fren tepkilerine sahip olabilirsiniz. Bu modda klimaya daha az güç harcanarak tüm gücün aktarma organlarına gitmesi de sağlanıyor.

Yok ben klima lüksümden feragat etmek istemiyorum diyenlerdenseniz, "Individual" sürüş modunu geçip her elemanın (direksiyon, gaz, fren, klima...) özelliklerini ayrı ayrı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, benzini azalanlar için bir de ECO sürüş modu unutulmamış. 

Bir de Golf GTI'ın frenleri performansı da sürüş performansına paralel olarak yüksek olduğunu söyleyebilirim. Fren pedalının dozlaması alışkanlık gerektiriyor.

Dış Tasarım

VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Şu anda testini okuduğunuz Golf, ismindeki üç harfli "GTI" eki yüzünden standart Golf'lerde almayan küçük dokunuşlara sahip. Dik yerleştirilen LED ön sis farlarına ve sis farlarının çevresindeki yatay keskin çizgilere ev sahipliği yapan ön tampon ilk bakışta dikkat çekiyor. Bakışlarınızı biraz daha yukarılara kaldırdığınızda otomobilin ön yüzünü boydan boya kuşatan "bir GTI geleneği" kırmızı şeritle yüzyüze geliyorsunuz. Bu şerit ilk defa 7. nesil Golf'te ızgaranın dışına taşıp ön farların içinde de devam ettirilmiş.
Tornado Kırmızısı Renk +  Kırmızı Dekorlar + GTI logosu = Batan Çıkarıcı Bakışlar

VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)

Arka kısmın en göz alıcı detayı, sağlı sollu yerleştirilen çiftli egzos çıkışı ve LED stoplar. İki egzoz arasındaki siyah plastik bölge de standart Golf'lerden farklı bir dekora sahip. İlk başta difüzör olduğunu düşünebilirsiniz, ama derin yarıklara sahip olmadığı için bu parçayı dizfüzör demek pek doğru değil. Aerodinamiği geliştirme görevini difüzörden ziyade, arka camın üstündeki spoylerin bir uzantısı olarak camın iki yanından aşağıya inen parlak siyah çıta yer alıyor.
VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Tüm bunların dışında, dikkatli gözler standart Golf GTI'ın standart Golf'lere kıyasla 18inçlik ince yanaklı lastiklerinin otomobilin gövdesi ile daha sıcak ilişki içerisinde olduğunu fark edecektir. GTI logolarının otomobilin dört bir yanını kuşattığımı söylemeye gerek yok sanırım.
İç Mekan

VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Yazının en başında da vakit kaybetmeden bahsettiğim gibi GTI'ın kabini sürücü koltuğuna oturduğunuz ilk andan itibaren sizi sarıyor. Bunda başarılı yan desteklere sahip spor koltukların payı yüksek. Direksiyon, vites kolu ve opsiyonel alacantra koltuklardaki kırmızı renkli dikişler, altı düzleştirilmiş direksiyondaki GTI logosu, "Clark" adı verilen GTI klasiği ekoseli koltuk kumaşı gibi detaylar ise, kalbinizin daha daha hızlı atmasına yardımcı oluyor.
VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)

VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Bu hareketli detayların yanı sıra kabinin fonksiyonellik konusunda da eksik bir yanının olmadığını söyleyebilirim. Orta konsolda iki koltuk arasındaki çiftli bardaklık ve küçük eşyalarınız için açık gözler var. Ön kol dayama, torpida ve kapı içi cepleri de yeterli büyüklükteler.
Dokunmatik multimedya ekranının hemen altına yerleştirilen hareket sensörü sayesinde elinizi ekrana yaklaştırken ekranda kaybolan düğmeler yeniden beliriyor. Hoş bir detay. Ayrıca, multimedya sistemini kullanmak zor değil.  
Arka koltukta da işler yolunda. 5 kapılı hatchback Golf rahatlığını arka koltukta oturan çocuklarınız ve kayınvalideniz de yaşamaya devam edebilir. Ben 1.78 boyumla baş ve diz mesafesi konusunda bir problem yaşamadım. Arka koltuk için havalandırma çıkışları ve kol dayama sunulması güzel. Golf GTI'ın bagaj hacmi ise, normal Golf kardeşleriyle aynı. 380 litre.
Golf GTI aynı zamanda ferah ve fonksiyonel 5 kapılı bir hatchback. 
Motor, Şanzıman ve Yakıt Tüketimi

Golf GTI'ın kalbinde 2 litrelik TSI benzinli turbo motor yatıyor. 4500-6200 d/dak arasında 220 beygir güç ve 1500-4400d/dak arasında 350 Nm tork üreten bu motora 6 ileri oranlı çift kavramalı DSG şanzıman eşlik ediyor. Golf GTI'da kullanılan DSG, diğer standart VW'lerde kullanılan DSG'lerden daha hızlı vites değiştiriyor. Bu motor-şanzıman kombinasyonu yaklaşık 1400 kg ağırlığındaki Golf GTI'ı fabrika verisi 6.5 saniyede 0'dan 100 km/h hıza ulaştırabiliyor.

VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Sakin kullanmaya çalıştığınızda ve üst devirlerin senfonisinden mahrum kalmamak adına ekonomik kullandığım söylenemez. Buna rağmen 10.2 litre/100km ortalama bence başarılı sayılabilir. Silahlarınızı yere bırakır ve GTI'ı alt devirlerde kullanırsanız 7-8 litrelere inmeniz içten bile değil, ama işte GTI sakin kullanılacak türden bir otomobil değil. O zaman, gidin bir TDI motorlu Golf edinin. ;)
Yedek Lastik Ne Durumda?


Bundan bir öndeki test aracıyla küçük bir kaza atlatmıştım. Kaza sonrası olayları anlatan bu yazıda artık test otomobillerindeki stepnenin (yedek lastik) boyutuna da değineceğimi söylemiştim.


Golf GTI'ın stepnesi yerden tasarruf etmek adına normal lastiklerden küçük boyutlu.


Son Sözler

VW Golf GTI (2.0 TSI 220 HP)
Direksiyon, vites, vites kulakçıkları, performans ve yol tutuş... Golf GTI'daki bu kalemlerin hepsi benim yüzümü güldürdü. Bu sürüş özelliklerini kullanışlı bir aile otomobilinde sunması GTI'ın diğer yolcularının da yüzünü güldürmeye yetecektir. 

 Yazının yazıldığı tarihte başlangıç fiyatı 131bin 900TL olan Golf GTI'ın fiyatı test aracındaki opsiyonel donanımlarla(sunroof, keyless anahtar sistemi, sürüş modu özelliği,  birlikte 140bin TL sınırının üzerine çıkıyor. Tüm donanım listesi ve opsiyonel donanım fiyatları için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

***

Son olarak, fotoğraflar için sevgili Boray Yurdakul'a çok teşekkürler..

--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..