19 Ocak 2015 Pazartesi

Opel Insignia 1.6 170 HP AT

Opel Insignia 1.6 170 HP AT Cosmo
Bu aralar yoğun bir şekilde Almanca kursuna devam ediyorum ve dili öğrenmenin yanında kültürlerini öğrenme gayretinde olduğum için etrafımdaki Alman menşeli her türlü ürüne de ekstra ilgi gösteriyorum. Ürünün genel tavrı, üretiliş amaçları, üründeki ince detaylar noktalar bugün benim için son derece önemli... Tahmin edebileceğiniz gibi Alman menşeli otomobiller ilgi alanımın genişçe bir bölümünü işgal edenlerin başında geliyor.. Bu yüzdendir ki yeni yılın ilk test aracını Almanların önemli ve köklü markalarından Opel'den ayarlamaya özen gösterdim. Opel'in amiral gemisi olarak nitelendirilebilecek ve geçtiğimiz yıllardaki kötü ekonomik durumlarından kurtulmalarında büyük desteği olan Insignia modelini inceledim.

Dış Tasarım
Makyajın ön taraftaki getirileri: yeni tampon, daha büyük ön ızgara ve akıcı tasarımla daha uyumlu yeni farlar. 
Opel Insignia makyajlandıktan sonra coupevari çizgileriyle daha uyumlu aydınlatma grubu elemanlarına kavuştu. Arka stoplar artık LED. Önde de LED güzdüz farları yer alıyor. Farların dışında ön tarafta ön tampon ve ön ızgara yenilenmiş. Arka kısımdaysa yeni stopların haricinde stopların arasında boylu boyunca uzayan kromajlı kalın çıta fark ediliyor.Arka tampon da yenilenen parçalar arasında.
Makyajın arka taraftaki getirileri: Yeni arka tampon, yeni tasarım stoplar, ve bagaj kapağındaki kromajlı kalın çıta.
Sürüşe duyarlı bi-xenon AFL+ farlar Cosmo donanımından itibaren standart olarak sunuluyor.
Cosmo (Edition, Edition Elegance, Cosmo, Country Tourer, OPC)donanım seviyesinden itibaren AFL+ (Adaptive Front Lights) adı verilen sürüşe duyarlı bi-xenon farlar  standart olarak sunuluyor. Bu farlar direksiyonun yönüne göre sola/sağa ve hıza göre aşağı/yukarı hareket edebiliyor. Özellikle otomobilin hızına göre farların aydınlatma bölgesi sürekli olarak değiştiriliyor. 120km/h hıza kadar olan otomobilin sağı ve solunda kalan bölgeler daha fazla aydınlatılırken, 120 km/h hızın üzerindeyken farların aydınlatma bölgesi daraltılıp ışığın daha uzağa ulaşması sağlanıyor. Bunun gibi önceden 9 farklı senaryo (kavşak girişi, otopark hızları gibi...) otomobile tanımlanmış. Sürüş esnasında siz farkında olmadan size çok daha aydınlık bir sürüş sunmak için arka planda sürekli çalışıyor. 
Sürüşe duyarlı farların sensörü, ön camın üst kısmında yer alıyor.
İç Mekan

Makyaj operasyonu kendini iç mekanda da hissettiriyor. Insignia'nın orta konsolu artık daha sade ve "az tuşlu" bir yapıya sahip. Otomobile biner binmez bu sadeliği fark ettikten sonra iki büyük dijital ekrana gözünüz ilişiyor. Bu ekranlardan biri direksiyonun arkasında gösterge panelinde, diğeri ön konsolun üst kısmında.

Gösterge panelinde dijital ve analog göstergeler birbirini tamamlayıcı bir tasarıma sahip. Ortadaki dijital ekrana tercihinize göre ya klasik hız kadranını yada sayısal hız kadranını(fotoğraftaki gibi) yerleştirebiliyorsunuz. Ayrıca, otomobille ilgili genel bilgileri de buradan takip edebiliyorsunuz.

Vites kutusunun gerisinde Apple Macbook'lardaki trackpad'e benzer bir dokunmatik panel yerleştirilmiş. Bir yada iki parmağınızı kullanarak multimedya sistemini kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca, el yazınızla da komut verebiliyorsunuz. 
Ön konsolun üstündeki ekran IntelliLink adı verilen yeni multimedya sisteminin ekranı. IntelliLink'in kullanımı kolay bir arayüze sahip olduğunu söylemeliyim. Sistemi dokunmatik ekran üzerinden kontrol edebileceğiniz gibi orta konsola yerleştirilen multi-touch özellikli touchpad aracılığıyla da yönetebiliyorsunuz. Ne var ki, kullanım sırasında gözünüzü yoldan ayırmanız gerektiği için touchpadi sürüş sırasında kullanmak pek pratik olmuyor. (Nasıl kullanıldığını görmek için aşağıdaki videoyu seyredin. Videodaki albüm de fena değil bu arada ;) )
Cosmo donanım seviyesinden itibaren opsiyonel olarak satın alınabilen Bose ses sitemi her zamanki gibi şahane iş çıkarıyor. Benim gibi otomobilde müzik dinlemeden yapamayanlardansanız, 1500 TL'lik ek harcamanın yüzünüzü güldüreceğine emin olabilirsiniz :)
Otomobildeki bir başka dokunmatik kontrol, klima kumandalarında karşımıza çıkıyor. Uzaktan bakıldığında son derece şık bir görünüm sunsa da düşük dokunmatik hassasiyeti yüzünden bu dokunmatik kontrolleri kullanmak hiç kolay değil. Sıcaklığı kontrol etmek için tam doğru noktaya basmanız gerekiyor. Sürüş esnasında bunu başarmak pek kolay olmuyor. Sıcaklığı bir derece artırmak için üç kere dokunmam gereken zamanlar oldu. Açıkcası, burada dokunmatik kontroller yerine fiziksel düğmeler olmasını tercih ederdim.
Uzaktan bakınca hoş gözüküyor, ama dokunmatik klima kontrollerinin kullanımı hiç kolay değil. Keşke, fiziksel düğme kullanılsaydı. Buna karşın, yeni multimedya sistemi IntelliLink'in 8 inçlik dokunmatik ekranının kontrolleri son derece kolay ve sezgisel.
Insignia'da kullanılan malzemelerin kalite hissi ve yumuşak malzemelerin kullanım oranı rakiplerinden geri değil. Hatta, malzemelerin sağlam bir yapıda olması ve birleşim noktalarının sıkılığı, güven hissini artırıyor. Ne var ki daha önce Opel Zafira'yı test ederken iç mekandan daha fazla etkilendiğimi anımsıyorum. İçi kadife kaplı saklama alanları gibi ince detaylar Insignia'da yok. Insignia'nın malzeme kalitesi Zafira ile benzer, ama genel atmosfer Zafira'daki kadar başarılı değil. Bu tabii benim düşüncem..
Arka koltukta oturanlar için kol dayama ve klime havalandırma çıkışları unutulmamış. 
Arka koltuklarda yeterli diz ve coupevari tavan çizgisine rağmen yeterli baş mesafesi sunuluyor. Kol dayama, ek havalandırma çıkışları ve yan cam perdeleri de unutulmamış. Bu arada, arka sırasının zemininin düz olmadığını hatırlatmakta fayda var. En azından arka ortada oturacak yolcu bu küçük bilgiyi bilmek isteyebilir :)
Arka koltuklarda yeterli diz ve coupe yapıya rağmen yeterli baş mesafesi bulunuyor. 
Otomobilin bagaj hacmi arka koltuklar dik konumdayken 500 litre. Sırtlıkları yatırdığınızda 1015 litrelik hacime ulaşıyorusunuz. Arka koltuk sırtlıkları 60/40 oranında yatırılabiliyor. Yükleme ağzı çok geniş değil, fakat bagajın şekli itibarıyla kullanışlı bir yapıda olduğunu söyleyebilirim. 

Motor, Şanzıman ve Kullanım

Anahtarsız giriş Edition Elegance donanım seviyesinden (Edition, Edition Elegance, Cosmo, Country Tourer, OPC) itibaren standart. 
Test aracında 1.6 litrelik benzinli turbo motor görev yapıyor. Bu motor 6000 d/dak'da 170 hp güç, 1650-3200 d/dak arasında ise 260 Nm tork üretiyor. Active Select adı verilen 6 ileri oranlı otomatik şanzıman ile yaklaşık 1.5 ton ağırlığındaki Insignia'yı fabrika verisi 9.9 saniyede 0'dan 100km/h hıza ulaştırıyor. 
Active Select otomatik şanzıman 6 ileri orana sahip. Şanzımanın vites geçişleri sarsıntısız. 
Otomobil başarılı yol tutuş dinamiklerine sahip. Yere sağlam bastığını hissedebiliyorsunuz. Bu da güven veriyor. Limitlerinde ilk olarak önden kendini bırakmaya başlıyor. Akıcı tasarımın getirdiği 0.26 Cd'lik sürtünme katsayısı ve başarılı yalıtım sayeside kabine rüzgar gürültüsü pek fazla girmiyor. Yol gürültüsünü ise, otomobilde yer alan kar lastiklerine rağmen yüksek bulmadığımı belirteyim. Aynı şekilde otomobilin süspansiyonları da yol tutuştan ödün vermeden ve ince yanaklı lastiklere rağmen ideal konfor sağlıyor.

4 günlük kullanımım sonrasında Insignia'nın bu motor-şanzıman kombinasyonuyla 9.4 litre/100km karma bir yakıt tüketimi değerine ulaştım. Otomobilin boyutları büyük ve ağırlığı yüksek olabilir, ama bence bu tüketim bir miktar daha aşağıda olmalıydı.

Insignia'da sürücünün konforunu artıran bir ince özellik var. Sürücü tarafı da otomatik kararan dikiz aynası. İç dikiz aynası otomatik karardığında sol taraftaki dikiz aynası da otomatik karartılıyor. Ülkemizde durdur yere uzunlarını yada sis farlarını kullanmaya bayılan büyük bir kesim olduğu için bu donanımın gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim. Bu özelliğin yarattığı konfora o kadar çabuk alıştım ki keşke yolcu tarafındaki dikiz aynası da otomatik kararsa dedim.
İç dikiz aynası otomatik karardığında sürücü tarafındaki dikiz aynası da otomatik kararıyor.
Yedek Lastik Ne Durumda?

Daha önce bir test otomobiliyle küçük bir kaza atlatmıştım. Kaza sonrası olayları anlatan bu yazıda da artık test otomobillerindeki stepnenin (yedek lastik) boyutuna da değineceğimi söylemiştim.


Opel Insignia'nın stepnesi yerden tasarruf etmek adına normal lastiklerden küçük boyutlu.

Opel Insignia 1.6 170 HP AT
Son Sözler...

Test yazısını yazdığım sırada Insignia 1.6 170 HP AT'nin kampanyalı satış fiyatı 78bin TL dolaylarındaydı. Test otomobilindeki gibi Cosmo donanımı seçip, Bose ses sistemi, 19 inçlik jantlar, ısıtmalı ön koltuklar gibi opsiyonları da satın alırsanız Insginia'nın fiyatı 100bin TL seviyesine çıkıyor. Bu fiyatların kampanyalı fiyatlar olduğunu, kampanya bitimi bu fiyatlara 10bin TL daha eklediğinizi unutmayın. 

Yoğun kar yağışı ve -7 dereceleri gören çok soğuk havaya rağmen Insignia bizi yolda bırakmadı, tam tersine keyfi son derece yerindeydi ;)
Rakipleriyle kıyaslandığında Insignia'nın fiyatının onlardan daha uygun olduğunu söyleyemem, ama verdiği güven ve sağlamlık hissi ile fiyatının hakkını veriyor. Ayrıca, konforlu ve sessiz kabini ile başarısını destekliyor. 

Insignia'nın hoşuma gitmeyen yönlerini ise, iç mekandaki dokunmatik kontrollerin kolay kullanılamıyor oluşu ile motorun tutumlu olmayan yapısı olarak sıralayabilirim.


Teşekkürler


Opel Insignia'nın dış mekan çekimleri için Hikmet Cemal'e, iç mekan çekimleri içinse Boray Yurdakul'a teşekkürler. Ayrıca, atlı fotoğraflar için Atla Gelişelim ekibine teşekkürler...--İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar--

Opel Türkiye'nin tek hamleyle sosyal medyayı nasıl domine ettiğini hatırlayın!
İzmirli Otomobil Bloggerının Test Otomobili de İzmirli Olur! (Opel Zafira Tourer 1.6 Dizel Detaylı Test Yazısı) 
Mini Limuzin. Škoda Superb 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..