25 Kasım 2014 Salı

Mazda 3. Abisinin Kopyası.

Mazda 3 Skyactiv-G 1.5 120
Mazda, satışta olduğu tüm pazarlarda bir süredir başarılı bir reklam kampanyası yürütüyor. Bu kampanyanın mottosu, "Alışılmışa meydan oku". Her detayıyla farklı bir otomobil ürettiklerini gerçeğini aktarmaya çalışıyorlar. Aslında, bir nevi kendi şirket içi üretim yaklaşımlarını müşterileri ile paylaşıyorlar da denebilir. Test yazımızın kahramanı Mazda 3 de Mazda'nın bu farklıya ulaşma yaklaşımının en somut örneklerinden biri. Tasarım anlamında kendini ilk görüşte açıkca belli eden bu vaat, konu motor teknolojisi olduğunda da yine isminden söz ettirmesini biliyor.

Dış Tasarım
Mazda 3 Skyactiv-G 1.5 120
Mazda 3, abisi Mazda 6'nın adeta küçük bir kopyası. Önden bakıldığında güçlü ön panjur ve çekik bakışlı ön farlar dikkat çekiyor. En üst donanımda standart sunulan LED gündüz farları, ön farlara entegre edilmiş. Ön ızgaradan başlayıp yan pofil boyunca arkaya kadar ilerleyen akıcı çizgiler, otomobile dinamizm katıyor. Yükselen cam ve omuz çizgisi de dinamik tasarım algısını güçlendiren detaylardan. Ön farlar gibi ince uzun tasarlanan arka stoplar otomobilin genel tasarımıyla bütünlük oluşturuyor. 
Mazda 3 Skyactiv-G 1.5 120
Mazda'nın "KODO-Hareketin Ruhu" isimli yeni tasarım anlayışıyla ilk olarak Mazda 6'da tanışmıştım ve açıkcası hayran kalmıştım. Aynı tasarım felsefesinin uygulandığı Mazda 3 de tasarım olarak beni hayal kırıklığına uğratmadı. Tasarım göreceli bir kavram, ama orantılı boyutları ve farklı çizgisiyle, Mazda 3'ün tasarımını gerçekten beğendim. Abisi gibi Mazda 3 de kendi sınıfının alışılagelmişlikten en uzak tasarımını sunuyor. 

İç Mekan

Mazda 3'ün çevresinde 3-5 tur atıp ağzınızın suyu aktıktan sonra iç mekana geçtiğinizde küçük bir şok geçiriyorsunuz. Büyüleyici dış tasarımdan ne yazık ki içeride pek eser yok. Mazda 3'ün kabini dış tasarıma kıyasla biraz sıradan kalmış. 
Ön konsolun en dikkat çekici ayrıntısı kuşkusuz 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı. Bu ekranın dokunmatik özelliği, güvenlik önlemi olarak sürüş sırasında iptal ediliyor. Sürüş sırasında multimedya sistemini kontrol etmek için iki koltuk arasında kalan joystik şeklindeki merkezi kontrol kumandası kullanılıyor.
Tasarımını bir kenara koyarsak kabinin genel kalite seviyesinin sınıf standartlarında olduğunu söyleyebilirim. Kalite hissi ise, bu fiyattaki bir otomobil için yüksek sayılabilir. Elinizin değdiği neredeyse hiçbir noktada kötü kaliteli materyal kullanılmamış. Vites kolunun çevresinde piano black kaplama var. Multimedya sistemini kontrol eden joystik şeklindeki yuvarlak buton ise, o kadar sağlam ve tok hissettiriyor ki bunu kullanırken gözlerinizi kapatırsanız kendinizi premium bir markanın en büyük sedanının içinde bile hissedebilirsiniz. Aynı sağlam düğmenin bir boy küçüğü, klima biriminde de karşımıza çıkıyor. Uzun lafın kısası, daha üst sınıflardan beklediğim bu yüksek kalite hissini Mazda 3'te bulmak beğenimi ve takdirimi kazandı.
Kabinde kullanılan düğmelerin verdiği sağlamlık hissi ve kabinin genel malzeme kalitesi başarılı.
Birisi bana -özellikle Japon otomobillerinde- neden sadece sürücü tarafındaki camın tek dokunuşla açılabildiğini açıklasın... 
Arka koltuklardaki baş ve diz mesafesi sınıf standartlarının üstünde. Eğimli arka tasarıma rağmen ben 1.78 cm'lik boyumla arka koltuklarda son derece rahattım. 1.85'lik birisinin de mutsuz olmayacağını garanti edebilirim. Bu arada, otomobilin bagaj hacmi 364 litre

Motor ve Şanzıman

Yazının girişinde de belirttiğim gibi Mazda, sistemin doğruları yerine kendi doğrularıyla hareket eden bir marka. Alışılagelmişin peşinden koşmayı sevmiyor. Popüler olanın her zaman en iyisi olmayacağını biliyor. Bugün, verimliliği artırmak adına turbo beslemeli benzinli motor kullanan yada elektrikli/hybrid otomobili olmayan üretici neredeyse yok. Mazda ise, klasik atmosferik benzinli motorların verimlilik yönünde hala katedecekleri çok uzun bir yol olduğuna inanıyor. Bu yüzden hibrit üniteler ve turbo beslemeli benzinli motorlar geliştirmek yerine bugün mevcut atmosferik motorlarını çok daha verimli bir yapıya dönüştürüyor. Ayrıca, şanzıman ve gövde parçalarının verimliliklerini en üst seviyeye çıkarmak için geliştirmeler yapıyor. Tüm bu çalışmaların bütününe ise, "Skyactiv Teknolojisi" adını veriyor.
Mazda 3 Skyactiv-G 1.5 120
Mazda 3, yurtdışında 2 litrelik benzinli ve 2.2 litrelik dizel motorlara da sahip, ancak vergi sistemimiz yüzünden Türkiye'de sadece 1.5 litrelik benzinli motor ile satılıyor. Skyactiv-G 1.5 120 adlı motor 6000d/dak'da 120 beygir güç ve 4000d/dak'da 150 Nm tork üretiyor. 6 ileri manuel yada 6 ileri otomatik şanzıman ile alınabiliyor. 14.0:1'lik sıkıştırma oranı ile dünyanın en yüksek sıkıştırma oranına sahip (Yani, en verimli) benzinli motoru ünvanını elinde tutuyor. Bu motorla Mazda 3, 0'dan-100km/h hıza fabrika verisi 11.7 saniyede ulaşıyor.

Sürüş ve Kullanım
Bu gösterge tasarımı daha önce başka markalarda kullanıldığı için özgün olmaktan uzak, ama büyük devir göstergesi heyecanı artırıyor.  
1.5 litrelik atmosferik motor, birçok atmosferik motor gibi alt devirleri sevmiyor, sürücüsüne de sevdirtmiyor. Bu noktada zaman zaman turbo motoru aradığımı itiraf edebilirim... Üst devirlere çıkıldığında motor kendine geliyor ve 3000d/dak'dan sonra turbolu motorları kıskandıran sesini ortaya çıkarıyor.
Head-Up Display'de mevcut hızınız, öndeki araç ile olan mesafe sürüş ile ilgili veriler anlık olarak gösteriliyor. Şerit ihlali yaptığınızda ve otomatik şehir içi fren sistemi devreye girdiğinde yine bu göstergeden bir görsel ile geri bildirim yapılıyor.
ESP, lastik sasınç sensörü, start/stop sistemi, kör nokta uyarı sistemi, direksiyonun yönüne göre dönen adaptif farlar, hatalı şerit değiştirme uyarı sistemi, 4-30km/h arası hızlara çalışan şehir içi fren desteği gibi sürüş destek sistemleri Mazda 3'ün aktif güvenlik donanımları arasında.
Mazda 3'ün konfor ve sportifliği aynı kefede sunabilen süspansiyonları benim beğenimi kazandı. Normal kullanımda yeterli konfor sunan otomobil, ralli sürücüsü yanınız ortaya çıktığında da tırnaklarını yola geçirip yola sıkı sıkı tutunarak size destek oluyor. Yol tutuşu başarılı. Hisli direksyion yüzünüzü güldürüyor. Kısacası, söz konusu dinamikler olduğunda Mazda 3'ün kendi sınıfındaki rakipleri arasında öne çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Mazda'ları daha çok sevmemi sağlayan detaylardan biri :) Bose ses sistemi.
Mazda 3 Skyactiv-G 1.5 120
Son olarak kullanımla ilgili fark ettiğim küçük bir detay paylaşayım. En üst donanımda standart sunulan ön park sensörleri normalden yukarıya konumlandırılmış. Kaldırım taşı gibi çok yüksek olmayan, ama otomobilin tamponunun alttan çarpacağı cisimler bu yüzden sensörler tarafından algılanamıyor. Bu gibi alçak engellerin bulunduğu alanlara park ederken ekstra dikkatli olmakta ve çıplak gözle kontrol etmekte fayda var.

Sonuç

Baş döndüren tasarımı, başarılı sürüş dinamikleri ve eski geleneği günümüzde verimlilik normlarında sürdüren atmosferik benzinli motoruyla Mazda 3, kendisi gibi alışılmışa meydan okuyabilecek kullanıcılarını bekliyor. 
Mazda 3 Skyactiv-G 1.5 120
Fastback adı verilen sedan karoserli versiyonu da olan Mazda 3'ün fiyatları 56.250 TL'den başlıyor, 73.500 TL'ye kadar uzanıyor. Detaylı fiyat listesine  ulaşmak ve donanım seviyelerini incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

--
Son olarak, muhteşem fotoğraflarıyla test yazısına renk katan sevgili Boray Yurdakul'a sonsuz teşekkürler. 

-İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..