20 Nisan 2014 Pazar

Renault Clio 1.2 TCe EDC Detaylı Testi

Renault Clio 1.2 TCe EDC
Akselerasyon, bundan 1.5 yıl önce, 4. nesil Clio'nun yenilik haberiyle hayatına başlamıştı. Bugün, "o" Clio'nun ülkemizde satılan en performanslı modelini test ediyorum. Akselerasyon için özel olan bu testin konuğu, Renault Clio 1.2 TCe EDC.


Dış Mekan
Renault Clio 1.2 TCe EDC
Renault Clio dış tasarımda güçlü ve sportif bir duruş sergiliyor. Ön taraftan bakıldığında dikkatleri ilk çeken detaylar, ızgaralara gizlenen LED gündüz farları ile bugün tüm Renault modellerinde kullanılan büyük Renault logosu oluyor. Profilden bakınca net bir şekilde gözüken yükselen omuz çizgisi, sportif etki yaratıyor. Bu sportif etkinin yaratılmasında otomobilin tek kapılı gibi algılanmasını sağlayan C sütununa gizlenmiş kapı kolları da önemli rol oynuyor. Arkadan bakıldığında, çatık stoplar otomobile agresif bir görünüm katıyor. Parlak siyah renkli arka tampon altı, kapı çıtaları ve yan aynaların da göze hoş geldiğini söyleyebilirim.
Renault Clio 1.2 TCe EDC
Test otomobilinde bulunan kırmızı renkli opsiyonel tasarım detayları, bu Clio'nun standart donanımlı Clio'lardan çok daha sportif görünmesini sağlıyor. 1 haftalık test boyunca otomobille ilk defa karşılaşan insanların "Otomobilin jantlarını nereye yaptırdınız?", "Bu Clio farklı gözüküyor, nereden aldınız?" gibi sorularıyla karşılaştım. Bence, bu kırmızı (mavi renk de tercih edilebiliyor) detaylar otomobile son derece yakışmış. Clio satın alırken düşünülesi opsiyonlardan.
Renault Clio 1.2 TCe EDC
İç Mekan
Renault Clio 1.2 TCe EDC
Clio'nun ön konsolu derli toplu, sade ve şık gözüküyor. Dışardaki kırmızı sportif tasarım detaylarından, iç mekanda eser yok. Orta konsolda R Link multimedya sisteminin dokunmatik ekranı ile klima kontrolleri var. Dokunmatik ekranın Mégane'da olduğu gibi sizden çok uzakta olmaması kullanım kolaylığı yaratmış. R Link ve fonksiyonlarını 2014 Mégane lansman yazısında videolu görselli bolca anlattığım için burada tekrar uzun uzun yazmıyorum. Tekrar vurgulamak istediğim tek nokta, sistemin arayüzünün kullanım kolaylığı ve navigasyonun gerçekten çok başarılı çalışması.  
Renault Clio 1.2 TCe EDC
Piano black kaplama orta konsol, direksiyon, kapı içleri, vites topuzu gibi birçok noktada kullanılmış. Parlak siyah malzeme şık görüntüsünün yanında dokunuş olarak da iyi hissettiriyor. Bu güzel hissi, maalesef kabindeki diğer plastik malzemelere dokununca kaybediyorsunuz. Orta konsolun üst kısımlarında yumuşak plastiğe yer verilse de alt kısımlara inildikçe ve kapılarda, bolca sert plastik kullanılmış.
Renault Clio 1.2 TCe EDC
İç mekanda hoşuma gitmeyen bir diğer nokta ise, direksiyon üzerindeki konumu bakımından değerli olan düğmelerin müzik sistemi için değil de daha seyrek kullanılan hız sınırlama fonkisyonu için rezerve edilmiş olması. Tam tersi bir kullanım, bence ergonomiyi artırırdı. 

Genişlik anlamında Clio, ön ve arka koltuklarda kendi sınıfına göre ortalama ve yeterli bir genişlik sunuyor. 300 litrelik bagaj hacmi de başarılı. Konfor anlamında da segmentinin gerektirdiği bir yapı sergiliyor.


Sürüş ve Kullanım

Test aracında görev yapan 1.2 litre hacmindeki benzinli turbo motor 4900 d/dak'da 120 beygir güç ve 2000d/dak'da 190 Nm tork üretiyor. Bu üniteye çift kavramalı 6 ileri otomatik EDC şanzıman eşlik ediyor. Bu haliyle, 0-100km/h hızlanma süresi fabrika verisi 9.4 saniye olarak veriliyor. 

Renault Clio 1.2 TCe EDC
Turbo motorun bir getirisi atmosferiklere göre daha düşük devirlerde maksimum torku sunabilmesi. Bu sayede ilk ve ara hızlanmalarda gaz pedalına yüklendiğiniz zaman makul ölçüde G kuvvetini hissetmeniz bile mümkün ve bu durum bu otomobilde yüzünüzü güldürüyor :) 6 ileri otomatik şanzımanın geçişleri sarsıntısız. Şanzımanı manuel modda da kullanma imkanınız var.

Benzinli motor ve otomatik şanzıman ikilisi tüketimde maalesef çok başarılı değil. Ben test süresince şehir içi trafikli yollarda 8.2 lt/100km'lik ortalama yakıt tüketimine ulaştım. (Ortalama hız 19km/h iken) Ayrıca, genel test rotamın İstanbul'un bol trafikli yolları olması, ortalama tüketimin yüksek seyretmesine sebep oldu. 


Tüketimi azaltmak içinse R Link'in içinde "oyunlaştırma" mantığı kullanarak sizi daha ekonomik sürüşe davet eden bir arayüz mevcut. Burada ekomonik sürüşle ilgili ipuçlarını görüyorsunuz ve sürüş stilinizin ekonomikliğine göre 100 puan üzerinden puanlanıyorsunuz. Ayrıca, el freninin hemen yanındaki Eco düğmesine basarak gaz tepkilerinin sınırlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu yöntemleri uygulayarak tüketimi 7 litre/100km seviyesine çekmeyi başarabilirsiniz.
Kamera gördüğümde hünerlerimi sergilemeken geri kalmam :)
Test aracında opsiyonel geri görüş kamerası da bulunuyordu. Direksiyonun pozisyonuna göre hareket eden yardımcı çizgilerle desteklenen kamera, birçok premium markanın Clio-208-Fiesta'dan üst segmentte modellerinde bile hala standart sunmadığı bir donanım. B segmentinde birkaç sene öncesine kadar sensör bile sunulmazken opsiyonel de olsa da artık bu donanımı görmek sevindirici.

Sonuç
Renault Clio 1.2 TCe EDC
Renault, Clio ile genç kitleyi hedefliyor. Tam da genç kitlenin önem verdiği teknolojik donanım, sportif görünüm ve biraz da dinamik sürüş kombinayonunu R Link, opsiyonel tasarım detayları ve 1.2 TCe turbo motor ile güzel bir pakette Clio'da sunuyor. Test aracının opsiyonlarıyla beraber 50bin TL sınırını biraz aşan fiyatı rakipleriyle kıyaslandığında (Peugeot 208 1.6 VTi Otomatik 120 HP - 53.900 TL, Seat 1.2 TSI 105 HP DSG - 45.900, VW Polo 1.4 85 HP DSG 52.900) normal sayılabilir.

*Tüm fiyatlar 20 Nisan 2014 tarihli kampanyalı 2014 model yılı fiyatlarıdır. Güncel fiyat listesi için renault.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.


Kullanıcı Yorumu -BONUS-


Aslında kullanıcı yorumu bölümünü sadece "Kullanılmış Otomobil Testleri"nde bulabiliyorsunuz, ancak bu sefer testini gerçekleştirdiğim otomobilin aynısını kullanan bir arkadaşım olunca otomobil hakkında onun yorumlarını almadan geçemedim.

Renault Clio 1.2 TCe EDC
Kısaca sizi tanıyalım.
İsmim Irmak Türkkan. 20 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesi Endüstri ve Sistem Mühendisliği 2. sınıfta okuyorum.
Bir önceki otomobiliniz neydi? Yeni otomobil seçiminizi neden Renault'dan yana kullandınız?
Renault Clio 4 benim ilk otomobilim.
İlk başlarda fark edilmeyen, fakat daha sonra uzun kullanımla birlikte fark ettiğiniz olumlu/olumsuz bir detay var mı?

Otomobilin uzun kullanımla sonrası farkettiğim tek olumsuz yanı aracın 1.2 Turbo 120 beygir motorunun sürüşte bazen yetersiz kalması.
Otomobilinizi yenileyecek olsanız yine bir Renault modeli satın alır mıydınız?

Aracımı değiştirecek olsam yine Renault'yu tercih ederim, çünkü aracın tasarımını başarılı buluyorum ve aynı zamanda araç fiyatına karşılık sunulan donanım seviyesinin tatmin edici olduğunu düşünüyorum.
Otomobilinizi tek kelimeyle yada cümleyle tanımlayacak olsanız, bu ne olurdu?

Dinamik dış tasarımın sportif ve çekici iç tasarımla berleşmesi.

Irmak Türkkan

--


Son olarak, gece çekim fotoğraflarıyla teste renk katan Boray Yurdakul'a teşekkürler.--İlginizi çekebilecek diğer yazılar--
Asfalt dışına çıkmaya hevesli Peugeot 2008 Active 1.6 e-HDi S&S ile Tekirdağ Bağ Rotası'ndaki bir bağ evine, Chateau Nuzun'a, keyifli bir yolculuk gerçekleştirdik. Yolculuk notlarına ulaşmak için buraya tıklayın.  
Renault Yeni Mégane Lansman Notları'nı okuyun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..