19 Şubat 2014 Çarşamba

Elektrikli Otomobiller için Sürüş Esnasında Yoldan Şarj ve Toyota'nın Yeni Kablosuz Şarj Sistemi

Elektrikli otomobillerin şürüş esnasında şarj olmasını sağlayan "Akıllı Otoyol"
Geçtiğimiz sene ilkbahar aylarında İstanbul'da düzenlenen TedxReset konferansına katılmıştım. Konferansın en başarılı konuşmalarından birini, kendisini "tekno-şair" diye tanıtan Daan Roosegaarde yapmıştı. Analog ile dijital dünyayı sanatla birleştiren ürünler yaratan bir tasarım stüdyosunun sahibi olan Roosegaarde, konuşmasında gerçek hayatta ürettiği ve üretmeye çalıştığı birçok farklı fikir/projelerinden bahsetmişti. (Konuşmanın videosunu aşağıda bulabilirsiniz.) Akselerasyon'u ilgilendiren proje ise, elektrikli otomobillerin sürüş esnasında asfalttan şarj olmasını sağlayan projeydi. Henüz fikir aşamasında olan bu projeyi ilk defa duyduğumda, oldukça yaratıcı olduğunu ve elektrikli otomobillerin menzil sorununu ortadan kaldırabileceğini; fakat (teknolojik anlamda) bir o kadar da imkansız olduğunu düşünmüştüm. Yanılmışım! Toyota, elektrikli otomobiller için "Kablosuz Şarj Sistemi"ni geliştirdiğini ve bu yeni sistemin testlerine önümüzdeki ay başlayacağını duyurdu. Toyota'nın bu yeniliği, Roosegaarde'ın fikrinin aslında çok da ütopik olmadığının bir kanıtı. 
Sürüş esnasında yoldan şarj fikrini de içeren "Akıllı Otoyol" projesi. 
Roosgaarde'ın elektrikli otomobillerin sürüş esnasında şarj olmasını sağlayan yol fikri, "Akıllı Otoyol" projesinin bir parçası. "Akıllı Otoyol"un çıkış noktası, Roosegaarde'ın otomobillerin sürekli akıllandığını, ama yolların hala aynı kaldığını fark etmesi, "Akıllı Otoyol" projesinin çıkış noktası olmuş. Bu arada, kablosuz şarj kısmı olmasa da, "Akıllı Otoyol" projesi 2013'ün üçüncü çeyeğinden  itibaren Hollanda otoyollarına uygulanacak. (Aşağıdaki video, Roosegaarde'ın TedxReset konuşması. 10. dakikadan itibaren şürüş esnasında şarj ve "Akıllı Otoyol" projesini izleyebilirsiniz.)
Gelelim Toyota'nın yeni ürününe.. Toyota bugüne kadar 6 milyon adetten fazla plug-in hybrid ve elektrikli otomobil sattıktan sonra bu çevreci modelleri için "Kablosuz Şarj Sistemi" geliştirmiş. Bu sistemi kullanmak için tek yapılması gereken, otomobili kablosuz şarj ünitesinin üstüne park etmek. Kabloya ihtiyaç duyulmadan, şarj ünitesindeki bobinin sahip olduğu elektrik enerjisi, manyetik rezonans teknolojisi kullanılarak otomobilde bulunan bobine aktarılıyor. Bu sayede piller şarj oluyor. 
Toyota'nın Elektrikli Otomobiller için Kablosuz Şarj Sistemi 
Testler için Japonya'da 3 adet ev pilot olarak seçilmiş. Şubat ayının sonundan itibaren bir yıl boyunca bu evlerde sürecek olan testlerin sonuçları değerlendirilecek. Elde edilen müşteri memnuniyet, verimlilik gibi verilerle "Kablosuz Şarj Sistemi" son şeklini alıp seri üretime hazır hale getirilecek. 

Otomobilde elektrikliye dönüşüm büyük bir hızla devam ediyor. Elektriklilerin önemli sorunlarından şarj ve menzil sorunu, yeni geliştirilen teknolojilerle yavaş yavaş yok oluyor. Toyota, gibi büyük bir firmanın bu dönüşüme öncü olması yeni teknolojilerin hayatımıza daha da çabuk girmesini ifade ediyor. Peki siz, tamamen elektrik merkezli bir otomotiv sektörüne hazır mısınız?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..