4 Şubat 2014 Salı

Los Angeles Sokakları'nda LED Aydınlatma Dönemi

LED öncesi, LED sonrası.
"Hollywood filmleri bir daha eskisi gibi gözükmeyecek" diyor nofilmschool.com'dan Dave Kendricken. Neden mi? Cevabı basit, Hollywood filmlerinin çoğuna ev sahipliği yapan Los Angeles sokakları artık eskisi gibi "sarı" değil de ondan. LED sokak lambası dönüşümünün 4. yılı önümüzdeki ay doluyor. Dönüşümün ilk aşaması geçtiğimiz yaz sonunda tamamlandı. Dönüşümün ikinci aşaması da tamamlandıktan sonra Los Angeles şehri, akşamları tamamen LED teknolojisiyle aydınlanıyor olacak. "Sokak Lambaları Bürosu" önderliğinde gerçekleştirilen dönüşüm sonucunda Los Angeles Belediyesi, milyon dolarlar tasarruf etmeye çoktan başladı bile.

LED aydınlatma dönüşümünün ilk aşaması Şubat 2009'da başlamıştı. Dönüşümün ilk aşamasının tamamlanması için öngörülen süre Şubat 2013'dü. Planlanandan yaklaşık 6 ay önce (geçtiğimiz yaz sonu) dönüşümün ilk aşaması tamamlandı, Los Angeles'taki toplam 210bin sokak lambasının140bin adedinin LED dönüşümü yapıldı. 
Los Angeles Havalimanı altından geçen tünelin LED döüşümü.
İlk aşama sonunda hedeflenen enerji tasarruf oranı %40'dı. İlk aşama tamamlandıktan sonra ise gerçek enerji tasarruf oranı %63 olarak hesaplandı. Hedeflenen değerin çok üstüne çıkılmasının önemli sebeplerinden biri ise, yüksek adetli Los Angeles'daki LED dönüşüm projesinin yarattığı büyük pazar. Bu sayede, daha kısa zamanda LED üreticilerinin daha ucuz ve daha gelişmiş LED teknolojisi sunması sağlanmış oldu. Sayılarla ifade edecek olursak; 2009 yılından 2012 yılına gelindiğinde, bir LED sokak lambası kitinin ortalama fiyatı $435'dan $245'a düştü, aydınlatma gücü 42Lm/w'dan 81Lm/w'a yükseldi, yaşam ömrü ise 80bin saatten 150bin saat'in üstüne çıktı.
LED öncesi, LED sonrası.

Ayrıca, LED'lerin bakım giderleri çok daha az. 2009'da 70bin sokak lambasının bakımı yapılmak zorunda kalınmış. 2012 yılında ise 46.300'e düşmüş. (Bu sayı, dönüşüm tamamlanana kadar daha da düşecek.) LED dönüşümünün ikinci kısmında ise geri kalan dekoratif 70bin sokak lambasının LED dönüşümü yapılması hedefleniyor. Düşük bakım giderleri ile yüksek enerji tasarruf oranı birleşince, 2014 yılından itibaren yılda yaklaşık 10 milyon dolar Los Angeles Belediyesi'nin kasasında kalıyor. Bu miktar, dönüşümün ikinci aşaması tamamlandıktan sonra daha da artacaktır. LED sokak lambası dönüşümünün yaklaşık 7 yılda maliyetini karşılaması hedefleniyor. Toplam 53 milyon dolara mal olan projenin yılda 10 milyon dolara varan tasarrufla 7 yılda maliyetini karşılaması olası gözüküyor. 
Enerji ve para tasarrufunun dışında LA'de akşam 7'den sabah 7'ye dek yaşanan suç oranlarında ortalama %10 düşüş yaşanmış. LED'lerin normal ampüllere göre daha iyi aydınlatma gücü, bu düşüşün asıl sebebi olarak gösteriliyor.
Los Angeles; LED öncesi, LED sonrası.
Los Angeles'ın dışında New York başta olmak üzere California eyaletindeki birçok şehir ile Las Vegas ve Austin şehirleri de LED sokak lambası dönüşüm çalışmalarının başladığı biliniyor. Türkiye de bu dönüşümü planlayan ülkelerin başında. Kasım 2012'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, LED dönüşümü ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıklamıştı. Vestel ise, geçtiğimiz Eylül 2013'te düzenlenen LED & LED Lighting Fuarı'nda yeni LED sokak lambası ürünlerini tanıttı. Ayrıca, Türkiye'deki LED sokak lambası dönüşümüne talip olduklarını açıkladı. Türkiye'de yaklaşık 17 milyon sokak lambası bulunuyor. Tüm lambaların LED dönüşümlerinin sağlanması halinde yılda en az 500 milyon dolar tasarruf edilmesi (asgari %40 enerji tasarrufu) planlanıyor. Bu miktarın, cari açığı olumlu etkileyeceğinin de altı çiziliyor.

Vestel, Türkiye'deki LED sokak lambası dönüşümüne talip olduğunu geçtiğimiz sene sonunda açıklamıştı.
Karşımızda somut olarak duran LED dönüşüm verileri, resmen "Hollywood filmleri eskisi gibi gözükmese de olur" dedirtiyor. Umarım, Türkiye de -bir Türk şirketinin gücünü de kullanıp- LED sokak lambası dönüşümü yapanlar kervanına kısa sürede dahil olur.

Not: Los Angeles City Sokak Lambaları Bürosu'nun LED dönüşümüyle ilgili detaylı rapora buradan, Sokak Lambaları Bürosu Müdürü Ed Ebrahimian'ın LED sokak lambası dönüşümü projesinin sonuçlarını aktardığı videosuna ise bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..