14 Şubat 2014 Cuma

Renault Twingo Yenilendi! Kült Şehir Otomobili Artık Arkadan Motorlu ve 5 Kapılı!

İtiraf ediyorum! Otomobillere olan merakım anaokulunda çizdiğim işte bu "üstü açılan Twingo(!)" resmiyle başladı :)
Renault'un en bilinen modellerinin birisi kuşkusuz Twingo'dur. 90'lı yılları yaşamış olanlar Türkiye'de Twingo'nun ne kadar popüler olduğunu hatırlayacaktır. O dönemlerde, kumaş sunrooflu Twingo'lar süpermarketlerin bir numaralı yılbaşı çekilişi hediyelerinden biriydi. Köşelere yerleştirilmiş tekerlekleri, pörtlek farları, ve panoramik kumaş sunroofu ile kendine özel farklı bir tarzı vardı. Önden bakıldığında kurbağaya benziyor diye dalga geçilmesine rağmen çok sevildi, iyi sattı, ve Renault'un kült modellerinden birisi oldu.
Orjinal Twingo'nun koltuklarını arkaya tamamen yatırdığınızda 2 metrelik iki kişilik yatağınız oluyordu. Benim bildiğim kadarıyla bu özellik başka hiçbir seri üretim modelde bugüne kadar sunulmadı.
Orjinal Twingo'nun Türkiye'ye ithalatı 2000'lerin başında (globalde ise 2000'lerin ortasında) bitti. Hemen ardından ikinci neslin üretimine başlandıysa da ikinci nesil, hiçbir zaman orijinal Twingo kadar "karakteristik" olamadı. Çok da az sattı. Orijinal Twingo'nun 15 yıllık ömrüne karşı sadece 5 yıl üretimde kalabildi. Şimdi, sıra üçüncü nesil Twingo'ya geldi. Orjinal Twingo ile Renault 5'ten ilham alan Yeni Twingo, Cenevre Otomobil Fuarı'ndaki lansmanından önce Renault tarafından yayınlanan bir basın bülteniyle tanıtıldı.
Renault Twingo
Renault Twingo
Yeni Twingo tasarlanırken, orijinal Twingo'nun sunduğundan daha da geniş ve ferah bir iç mekana sahip olması amaçlanmış. Bu yüzden, otomobilin motorunu (yüksek geliştirme masrafları Smart ile paylaşılmış) arkaya yerleştirilmiş. Bu sayede daha da köşelere yerleştirilebilen ön tekerlekler, sürücü ve ön yolcu için çok daha geniş yaşam alanı yaratmış. Ayrıca, otomobilin dönüş çapı da azalmış.
Kumaş tavan, orjinal Twingo'dan yadigar.

Orjinal modelin aksine Yeni Twingo'da 5 kapılı tasarıma geçilmiş. Arka kapı kolları güncel Clio'da olduğu gibi C sütünuna gizlenerek tek kapılı görünümün nispeten korunduğu söylenebilir. Ön farların hemen altında yuvarlak görünümlü LED gündüz farları standart donanımda. Opsiyonel kumaş sunroof ise, orijinal Twingo'dan yadigar. Yeni modelin renk seçeneklerini 4 adet canlı renkten oluşturuyor: Açık mavi, sarı, kırmızı, ve beyaz.
Renault Twingo
Yeni Twingo ile iki ve dört kişilik yeni nesil Smart Fortwo'ların ortak geliştirme sürecini içeren ortaklık anlaşması, Renault ile Daimler arasında 2010 yılında imzalanmıştı. Bu sayede Yeni Twingo'nun geliştirme maliyetleri düşürülmüş oldu ve Smart tarzı arkadan motorlu şehiriçi otomobili yapısına geçilebildi.

Yeni Twingo, 4 Mart'taki Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Satış fiyatı ve motor-şanzıman bilgileri ile iç mekanı da fuarla birlikte gün yüzünde çıkacak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..