14 Mart 2013 Perşembe

Doğuş Otomotiv CEO'su Berk Çağdaş Yeditepe Üniversitesi'ndeydi!

Berk Çağdaş, Yeditepe Üniversitesi Kariyer Günleri
Yeditepe Üniversitesi Kariyer ve Bireysel Gelişim Ofisi'nin Yeditepe Profesyonel'in desteğiyle düzenlediği Yeditepe Üniversitesi Kariyer Günleri'nde konuşma yapan isimlerden biri Doğuş Otomotiv Genel Müdürü ve CFO'su Sayın Dr. Berk Çağdaş idi. Bu yazımda Berk Bey'in konuşmasından aklımda kalanlar ve yaptığım çıkarımları paylaşacağım.

Kariyer Günleri kapsamında ofisteki görevimden ötürü konuşmanın ilk 5 dakikasını kaçırdım. Öğrendiğim kadarıyla Berk Bey bu süre zarfında kendi geçmişinden bahsetmiş. Ardından, Doğuş Otomotiv'i kısaca özetlerken ben de izleyiciler arasına katıldım. Çağdaş, şirket kültüründen, grup şirketleriden ve alt markalarından kısaca söz ettikten sonra konuşmanın en can alıcı kısmına giriş yaptı, kendi hayat çıkarımlarını ve öğütlerini bizlerle paylaşmaya başladı. Özgeçmiş kısmını internetten araştırıp bulabileceğinizi düşünüp konuşmanın en can alıcı noktasını anlatmaya başlıyorum.
Berk Çağdaş, Yeditepe üniversitesi Kariyer Günleri
Berk Bey'in konuşmasında en çok değindiği noktaların başında sebat etmenin önemi geliyordu. "Kendi iç motivasyonunuzu koruyun, kendinizi bulunduğunuz ortamın en profesörü en yakışıklısı olarak düşünün; özgüveninizin kırılmasına asla izin vermeyin. Karşımıza çıkan engelleri kendi lehinize çevirebileceğiniz farkında olun", bu bölümün ana mesajıydı. Bu durumu sağlayabilmek içinse; değişimlere sürekli açık olmak, yeniliklere ayak uydurabilmek ve geleceğimiz için spesifik, somut hedefler belirleyebilmek oldukça önemli.

Bir diğer tavsiye; kendimize içinde siyaset, ekonomi ve tarihin olduğu bir çatı oluşturmamız yönündeydi. Salt iş bir yere kadar; dünyada var olabilmek adına, bir siyasi görüşü benimseyip basic ekonomi bilgisine sahip olmamız gerektiği aşikar. Geçmişimizden ders çıkarmayı öğrenmenin yanında, tarihi okurken öğrenilen bilgilerin çeşitliliği de ufkumuzun açılmasında rol oynayan önemli destekçilerden birisi.

İş yaşamında çok başarılı olmanın yolunu şu sözleriyle özetledi: "İş yaşamında başarılı olabilmek için ya parayı iyi yöneteceksiniz, ya müşteriyi iyi yöneteceksiniz" O, parayı iyi yönettiği için şu anda Doğuş Otomotiv Genel Müdür'ü koltuğunda oturuyor.
Berk Bey'in bizleri başarıya ulaştıracağını düşündüğü tavsiyelerinden bir diğeri ise farkındalık yaratabilmek. Bu konuya verdiği önemi ise kendi şiketindeki bir anısıyla örneklendirdi: Bir raporun, raporlanma sürecini önemli ölçüde kısaltmanın bir yolunu bulan şirkette daha bir yılı dolmamış bir çalışanını, şirkette çok daha uzun süre bulunarak şu anki pozisyonlarına kavuşan çalışanlar ile aynı seviyeye terfi ettirmiş. Bunun tek sebebini ise, o yenilikçi çalışanın kendi farkını ortaya koyabilmesi olarak belirtti.

Berk Çağdaş, Yeditepe Üniversitesi Kariyer Günleri
Gerek sunum sırasında gönderilen tweetlerden gördüğüm, gerekse dışarıda konuşulanlardan duyduğum kadarıyla bazıları Berk Çağdaş'ı yüksek egosu olan aşırı cool bir birey olarak tanımlasa da ben bu şekilde düşünmüyorum. Oldukça başarılı, sıcakkanlı ve cana yakın bir tavırla sunumunu gerçekleştirip bizlere hayat yolunda önemli bilgiler verdiği kanısındayım. Yakın arkadaşlarım ve bazı üstlerim dış görünüş bakımından beni Berk Çağdaş'a benzettiler; ancak benzerlikler sadece görünüşle sınırlı değil. Benim de Endüstri Mühendisliği okumam ile kariyer hedefimde finans alanı ve otomotiv sektörünün yer alması benzerlikleri artıracak gibi duruyor. Kim bilir belki de bir sonraki Doğuş Otomotiv Genel Müdürü'nün ismi Mert Alpkoçak olur...
Berk Çağdaş, Yeditepe Üniversitesi Kariyer Günleri
Berk Çağdaş'a tecrübelerini bizlerden esirgemediği cana yakın sunumu için, Yeditepe Üniversitesi ve Yeditepe Profesyonel'e ise bu buluşmayı sağladığı için teşekkürler.
Berk Çağdaş sunum sonrasında öğrencilerden gelen soruları yanıtlarken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın..